Młodzi o sprawiedliwej transformacji Śląska

Wiele osób obawia się, że Śląsk całkowicie się zmieni, a zmiana energetyczna nie oznacza przecież zmiany kultury i tożsamości – to jeden z wniosków z debaty o sprawiedliwej transformacji. 27 maja młodzi aktywiści spotkali się online, aby wspólnie porozmawiać o tym jak zmieni się region. Debatę prowadziła Patrycja Przybylska, a współorganizatorami wydarzenia byli: BoMiasto, Climate Reality Europe, Młodzi dla Klimatu, Śląska Opinia oraz Open Dialogues on Climate Change. 

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu Patryka Białasa. Prezes stowarzyszenia BoMiasto opowiedział uczestnikom o Regionalnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030. Wyjaśnił, że Śląsk może liczyć na olbrzymie środki, ale tylko pod warunkiem spełnienia wszystkich kryteriów związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Optymistyczny scenariusz zakłada, że do regionu trafią ponad 2 miliardy euro. Prezes BoMiasto podsumował także proces konsultacji. – Jako aktywiści zawsze chcemy więcej, lepiej i szybciej. Mam pewne zastrzeżenia do konsultacji związanych z Regionalnym Planem Sprawiedliwej Transformacji, ale i tak można je uznać za dobrą praktykę na skalę Polski – podkreślił. 

Młodzi aktywiści zwrócili uwagę na kontrast w myśleniu o sprawiedliwej transformacji na poziomie europejskim i lokalnym. –  Mamy Europejski Zielony Ład, mamy wiele krajów które zadeklarowały już datę odejścia od węgla, a polskie plany są z gatunku science fiction. Po stronie naszej administracji nadal widać rażący brak wiedzy – powiedział Dominik Madej z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. – Przy tej rozmowie przypomina mi się metafora filmowego misia: robimy coś, tylko po to żeby coś robić – dodała Weronika Adamczak, aktywistka klimatyczna. – Uruchamiamy nową kopalnię, bo będą miejsca pracy, ale nie wiadomo kiedy dokładnie i na jak długo – powiedziała. 

Ważnym punktem dyskusji była także kwestia nauki w szkole. Społecznicy zgodzili się, że edukacja klimatyczna nie może ograniczać się do lekcji przyrody w obecnej formule. Istotne jest przestawianie zmian klimatycznych jako fakt, w oparciu o rzetelne dane. Młodzi widzą także swoją rolę w przekazywaniu wiedzy dalej. –  Naszą przewagą jest to, że jako młodzi ludzie nie boimy się mówić co myślimy i korzystać z mediów społecznościowych. Nie jesteśmy za żadną ideologią, jesteśmy za przyszłością życia na ziemi – zaznaczyła Weronika Adamczak. 

Karolina Skórka
Karolina Skórka

Prowadząca główne wydanie Śląskiej Opinii.