Porozmawiaj o klimacie podczas Open Dialogues on Climate Change

Dialog między przedstawicielami różnych grup społecznych, kryzys klimatyczny, tematy dotyczące dekarbonizacji, sprawiedliwej transformacji i losów pracowników sektora górniczego. O tym będą rozmawiać młodzi, eksperci i interesariusze podczas wydarzenia Open Dialogues on Climate Change, które odbędzie się 29 maja o godzinie 16:00.

Pierwsze polskie wydarzenie Open Dialogues on Climate Change zostało stworzone, by zebrać w jednym miejscu przedstawicieli różnych grup społecznych w ramach dyskusji o sprawiedliwej transformacji energetycznej. Chcemy dać każdemu możliwość zabrania głosu i wyrażenia swojego zdania podczas konstruktywnego dialogu. Wierzymy, że w ten sposób uda nam się stworzyć konkretne postanowienia i postulaty, które zostaną przekazane lokalnym władzom oraz zaprezentowane podczas COP26 w Glasgow. Wspólnymi siłami chcemy przyczyniać się do zauważalnych zmian i przeciwstawiać się obojętności wobec zmian klimatycznych. – komentuje organizatorka spotkania Zuzanna Furmanek.

Podczas moich własnych działań w zakresie aktywizmu społecznego i ekologicznego zauważyłam, że w rozmowie o zmianach klimatycznych jest obecnie zdecydowanie zbyt dużo kłótni i krzyków, a o wiele za mało współpracy. Wszyscy krzyczymy, zagłuszając się nawzajem i zamiast wspólnie walczyć z kryzysem klimatycznym, walczymy między sobą. Projekt Open Dialogues on Climate Change powstał właśnie po to, abyśmy wreszcie mogli wszyscy razem porozmawiać ze sobą i usłyszeć wszystkie głosy – bez hierarchii, bez uprzedzeń, bez ograniczeń. Mamy wielką nadzieję, że otwarty dialog stanie się dla wszystkich jego uczestników szansą na zrozumienie różnych perspektyw, wymianę opinii i wspólne stworzenie nowych, realnych rozwiązań zgodnie z ideą sprawiedliwości klimatycznej. – dodaje liderka projektu Zuzanna Borowska.

Celem Open Dialogues jest stworzenie konstruktywnego i merytorycznego dialogu między różnymi stronami dotkniętymi przez zmiany klimatyczne. Jak przekonują organizatorzy wydarzenia „dialog to najskuteczniejsze narzędzie do walki z globalnym ociepleniem. Chcemy, aby każda osoba dotknięta tym problemem została usłyszana.”

Dyskusje zakończą się stworzeniem wniosków, które zostaną zaprezentowane politykom i organizacjom. Organizatorzy Open Dialogues on Climate Change dążą do ich przedstawienia również na COP26 w Glasgow.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziesz na Facebooku.

Do wydarzenia dołączysz za pomocą formularza.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.