W Sosnowcu powstanie 300 nowych mieszkań

O blisko 300 nowych mieszkań wzbogaci się Sosnowiec. To efekt wspólnej inwestycji samorządu oraz prywatnej firmy. Realizacja rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Mieszkania powstaną przy ulicy Naftowej, w pasie od kładki pomiędzy Naftową i Teatralną a przejazdem kolejowym. – W sumie będzie to 280 mieszkań w 12 sześciokondygnacyjnych budynkach. Inwestycja jest wspólnym projektem miasta oraz firmy TBS Dombud z Będzina. Nigdy w historii samorządu po 1989 roku nie budowano w Sosnowcu tylu mieszkań, które będą w zarządzie miasta – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Teren inwestycji obejmuje 22 tys. metrów kwadratowych. Budynki 1, 2, 3, 4, 5 i 6, które są zlokalizowane bliżej przejazdu kolejowego, będą miały na poszczególnych piętrach od 3 do 5 mieszkań. Dodatkowo budynki 2,3 i 4 oraz 5 i 6 będą oddzielone od siebie zielonymi tarasami, które będą znajdowały się nad garażami. Z kolei pozostałe domy bliżej kładki, będą oddzielone od siebie dylatacjami, a na poszczególnych piętrach znajdzie się 7 lub 8 mieszkań.

Szacowany koszt inwestycji to 100 mln zł, z czego ponad 30 procent środków przekaże miasto w formie dofinansowania pochodzącego z Banku Gospodarstwa Krajowego. – Najważniejszy dla nas będzie fakt, że to właśnie miasto będzie wskazywało przyszłych najemców. Zaznaczamy jednak, że nie będą to mieszkania komunalne – dodaje Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta.

Kryteria, zasady oraz stawki czynszu na jakich będzie się można ubiegać o mieszkania określi miasto i są w trakcie opracowania. Zasady będą zbliżone do funkcjonujących w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Jedno jest pewne – o mieszkania będą mogli ubiegać się nie tylko mieszkańcy Sosnowca.

Projekt obejmuje również budowę 133 miejsc parkingowych w podziemnym garażu, 40 kolejnych w garażach wolnostojących oraz dalszych 174 miejsc parkingowych. Projektanci nie zapomnieli o najmłodszych mieszkańcach – dla nich powstanie plac zabaw. Wszystkie budynki powinny zostać wykonane do połowy 2023 roku.

Warto wspomnieć, że obecnie trwa budowa prawie 100 mieszkań komunalnych w rejonie ulicy Traugutta. Mieszkania powinny być gotowe za rok, a miasto już planuje drugi etap. Dodatkowo w rejonie ulicy Rydza-Śmigłego MZBM-TBS buduje 15 domów jednorodzinnych. Cały projekt „Kwiatowej Doliny” składa się z 43 domów.

Urząd Miejski w Sosnowcu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.