Zwolnieni z Teorii w katowickim IV LO

W interdyscyplinarnej olimpiadzie bez przedmiotów Zwolnieni z Teorii biorą udział zespoły z IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach. Uczniowe chcieli zaprezentować się czytelnikom na łamach Śląskiej Opinii, dlatego oddajemy im głos.

Projekt: Redaktorzy Prawdy

Redaktorzy Prawdy to zespół projektu Zwolnieni z Teorii. Projekt społeczny „Redaktorzy prawdy” to efekt współpracy czwórki licealistów z IV LO w Katowicach, w który skład wchodzą Wiktoria, Amalia, Karolina i Kacper z klasy 3f. „Redaktorzy prawdy” to inicjatywa skierowana do każdej grupy wiekowej, ale przede wszystkim młodzieży. Głównym celem projektu jest uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach spowodowanych fake newsami, z którymi mamy styczność każdego dnia. Fałszywe informacje niosą za sobą wiele niepożądanych skutków takich jak strach czy inne skrajne emocje, dlatego tak ważna jest umiejętność odróżniania ich od rzetelnych i sprawdzonych wiadomości. Projekt realizowany jest w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii i można go znaleźć w mediach społecznościowych pod nazwą „redaktorzy_prawdy„.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami:

FILM | PREZENTACJA

Projekt: Kultur Newsy

Z tej strony Wiktoria, Oliwia, Ola, Kuba, Emilia i Nina – założyciele projektu „Kultur Newsy”. jesteśmy uczniami IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach. Celem naszego projektu jest informowanie jak największej ilości osób o wydarzeniach odbywających się na Śląsku oraz o różnych zabytkach i ciekawych miejscach z tych rejonów, aby powiększyć grono osób zainteresowanych kulturą. W głównej mierze zajmujemy się tym poprzez publikowanie postów na naszych mediach społecznościowych, dzięki czemu każdy w szybki i łatwy sposób będzie mógł się czegoś dowiedzieć. Prowadzimy Instagrama, Facebooka oraz Snapchata, gdzie realizujemy nasze zamierzenia. Można nas tam znaleźć pod nazwą kulturnewsy. Mamy nadzieję że nasz projekt wam się spodoba i okaże się dla was pomocny.

Projekt: Moc dajemy Ratujemy

Jesteśmy grupą uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach. W ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii realizujemy projekt społeczny o nazwie „Moc Dajemy – Ratujemy”, mający na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Zdecydowaliśmy się w tym roku na podjęcie projektu o tej tematyce, ponieważ uważamy, że wiedza związana z pierwszą pomocą i bezpieczeństwem w naszym społeczeństwie nie jest propagowana. Wielu z nas w zimie udaje się na górski wypoczynek, w lecie udaje się nad wodę, tak naprawdę nie znając podstawowych wiadomości, mogących uratować życie. Według centrum badania opinii publicznej ponad 9% Polaków, w ogóle nie ma pojęcia o udzielaniu pomocy poszkodowanym. Postawiliśmy sobie za cel, aby ten stan rzeczy zmienić. Nasz projekt realizujemy głównie poprzez udostępnianie postów w mediach społecznościowych organizując, także szkolenia i warsztaty z ratownikami medycznymi i strażakami. Jako ciekawostkę, warto zaznaczyć, że nasze działania kierujemy do szerokiej grupy odbiorców. W ostatnim czasie, przeprowadziliśmy spotkanie z naszymi gośćmi z Ukrainy. Zapraszamy na naszą stronę, na Facebooku oraz Instagramie. 

Zespół Moc Dajemy – Ratujemy

Facebook | Instagram

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta. Prezeska stowarzyszenia BoMiasto.