Jastrzębska Spółka Węglowa nie chce kupować, ani przejmować kopalń innych spółek górniczych

Prezes Tauron Polska Energia stwierdził niedawno, że chce spotkać się z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej i zaoferować jej przejęcie na przykład kopalni Brzeszcze. Ta wypowiedź wywołała burzę w mediach, a część osób odebrała ją tak, jakby rozmowy w tej sprawie już trwały. Teraz przedstawiciele JSW stanowczo dementują tego typu informacje. 

Niefortunna wypowiedź prezesa Tauron Polska Energia, Pawła Strączyńskiego, padła w wywiadzie dla Parkiet TV. Stwierdził on, że chce spotkać się z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, by zaoferować jej na przykład przejęcie kopalni Brzeszcze, która należy obecnie do spółki Tauron Wydobycie. Ta informacja zelektryzowała środowisko, pojawiły się nawet spekulacje, że rozmowy w tej sprawie już trwają. Teraz przedstawiciele JSW stanowczo dementują tego typu informacje. „Jastrzębska Spółka Węglowa oświadcza, że nie była i nie jest zainteresowana kupnem, ani nieodpłatnym przejęciem kopalń z aktywów spółki Tauron i innych górniczych przedsiębiorstw. Wypowiedź prezesa Strączyńskiego z Tauron nie była w żaden sposób uzgodniona z zarządem JSW. Nasza spółka nie planuje żadnych rozmów i spotkań związanych z ewentualnym zakupem kopalń, gdyż JSW nie będzie przejmowała aktywów węglowych (ani płatnie, ani bezpłatnie). Takich działań nie przewiduje strategia spółki ani żaden inny dokument”, czytamy w oświadczeniu. „Równocześnie apelujemy o rozwagę w składaniu podobnych deklaracji wobec JSW, która jest spółką giełdową, wrażliwą na tego rodzaju doniesienia”, podkreślono na koniec.

Przypomnijmy, że w Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa ostatnio gorący okres. Niedawno nowa prezes Barbara Piontek zapowiedziała podwyżki dla pracowników. Wzrost płac zasadniczych o 3,4% ma nastąpić od 1 lipca 2021 roku. Zapewniła także, że miejsca pracy są bezpieczne i górnicy nie muszą martwić się o ewentualne zwolnienia, mimo dość trudnej sytuacji finansowej spółki. Przedłużono gwarancje zatrudnienia o kolejne 10 lat, a Rada Nadzorcza JSW formuje nowy zarząd. Do spółki z hukiem wraca odwołany wcześniej prezes Włodzimierz Hereźniak, który od 5 maja pełni funkcję wiceprezesa ds. handlu. Z kolei na stanowisko wiceprezesa ds. ekonomicznych w poniedziałek, 10 maja, powołany został również Jarosław Jędrysek. Jedyny konkurs, którego jeszcze nie rozstrzygnięto, to ten dotyczący pozycji wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych. 

Spółka zapowiedziała także organizację comiesięcznych spotkań ze wszystkimi przedstawicielami 65 związków zawodowych działających przy JSW. Pierwsze takie spotkanie online odbyło się 5 maja. Kolejne zaplanowano na 7 czerwca 2021 roku.

Obrazek domyślny
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.