Rozwijaj swój talent muzyczny!

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Rudzie Śląskiej ogłasza nabór uczniów w wieku 6-16 lat. Przez kolejne 3 czwartki /15, 22, 29 kwietnia br./ o godz. 17.00 odbywać się będą spotkania informacyjne on-line, podczas których prezentowane będą najważniejsze informacje na temat nauki w szkole. Podczas wirtualnych spotkań będzie również możliwość zadawania pytań. Nauka w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej jest bezpłatna. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny.

Linki do poszczególnych spotkań rekrutacyjnych znajdują się na stronie internetowej szkoły: https://zsmruda.pl/index.php/186-ogloszenie-o-naborze-kandydatow-na-rok-szkolny-2021-2022.Aktywność linków rozpocznie się w danym dniu o 16.50, a czas spotkania przewidziany jest na ok. 45 min. Ponadto na stronie szkoły znajdują się również filmiki dotyczące działalności placówki, m.in. oprowadzający po szkole lub pokazujący test wstępny. Nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych przygotowali też dla kandydatów krótkie filmiki prezentujące brzmienia poszczególnych instrumentów. Nagrania znajdują się na szkolnym kanale YouTube.

Każdy kandydat na ucznia szkoły muzycznej przechodzi przesłuchanie. – Dziecko badane jest w dziedzinie słuchu wysokościowego, poczucia rytmu oraz pamięci muzycznej. Zachęcam do tego, by przyjść do nas oraz zaufać opinii specjalisty w zakresie oceny predyspozycji i talentu muzycznego dziecka – mówi Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II Stopnia w Rudzie Śląskiej. Badanie kandydatów odbywać się będzie do 21 czerwca br. Należy zapisać się na nie pod numerem telefonu 32 2487 628.

Podania o przyjęcie do szkoły można przesyłać na adres rekrutacja@zsmruda.pl, na odpowiednim formularzu dostępnym w sekretariacie lub na stronie internetowej szkoły w zakładce – Wnioski o przyjęcie. Kandydaci w wieku 6 lat, którzy w danym roku kalendarzowym nie rozpoczynają nauki w szkole podstawowej, powinni dołączyć opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o psychofizycznej dojrzałości dziecka do podjęcia nauki w szkole.

Nauka w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej jest bezpłatna. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze, perkusji.

Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach. – Mogę śmiało powiedzieć, że nasza szkoła jest placówką elitarną. Uczniowie są w tym miejscu z własnej woli. Szkolimy przyszłych znawców i twórców kultury. Panuje tutaj wyjątkowa i miła atmosfera, stawiamy na wysoką kulturę osobistą – zapewnia Mirosław Krause, dyrektor placówki.

Zajęcia w szkole odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych oraz w soboty w godzinach rannych. Okres nauki trwa: dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat – 6 lat, a dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku 10 do 16 lat – 4 lata.

Uczniowie rudzkiej szkoły muzycznej uświetniają swoimi występami miejskie wydarzenia, biorą udział w wielu festiwalach oraz prestiżowych konkursach, najczęściej z sukcesami. – Nasza szkoła uczy codziennej dyscypliny, zorganizowania, sztuki wystąpień publicznych, przygotowuje dzieci do wystąpień na scenie, wskazuje jak się na niej zachowywać, prezentować wizualnie– wymienia Mirosław Krause.

Pedagodzy podkreślają, że podczas edukacji w szkole muzycznej ważna jest systematyczna praca ucznia oraz zaangażowanie ze strony rodziców – uczestnictwo w próbach, obecność na koncertach oraz ciągłe i autentyczne zainteresowanie postępami dziecka.

Obecnie do szkoły muzycznej I stopnia uczęszcza około 300 uczniów. Dzieci mają możliwość kontynuacji nauki w szkole II stopnia. – W placówce mamy 73 pedagogów. Kompletując kadrę, stawiam na młodych, wykwalifikowanych ludzi z pasją – podkreśla dyrektor Krause.


Urząd Miasta Ruda Śląska

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.