Główna Wiadomości Opinie Podcasty

W Bibliotece Śląskiej łączymy tradycję z nowoczesnością, miłość do druku i starych ksiąg z technologicznymi rozwiązaniami, które ułatwiają czytelnikom korzystanie z naszych zbiorów. Dlatego zamontowaliśmy wrzutnię mechaniczną ARFIDO z taśmociągiem. Urządzenie pozwala na przyjmowanie książek o każdej porze, a aktualizacja informacji na koncie użytkownika przebiega natychmiastowo. Oddawane pozycje rozpoznawane są na podstawie kodu kreskowego. Dla użytkowników dostępne są trzy wersje językowe interfejsu: polska, angielska i rosyjska. 

Postacią Stanisława Lema, która czuwa przy wrzutni, w symboliczny sposób chcemy podkreślić symbiozę literatury i technologii, jednocześnie otwierając w Bibliotece Śląskiej obchody roku pisarza.Autor jest najwybitniejszym polskim twórcą fantastyki i jednym z najbardziej poczytnych autorów science fiction na świecie. Jego książki sprzedały się w liczbie ponad 40 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 49 języków. Na szybach otaczających wrzutnię umieściliśmy portret artysty, uważnie obserwującego zwracających książki czytelników i cytat z „Cyberiady”: „Wiedza sama musi zastąpić przesąd, ale do tego potrzebny jest czas”. To jedna z najważniejszych książek Lema, którą uważał za osobisty wkład w poetykę literatury science fiction. Pionierskie połączenie futurologii z baśnią i powiastką filozoficzną jest jednocześnie jednym z najbardziej znanych dzieł mistrza, stale znajdującym się w kanonie lektur szkolnych. 

fot. Biblioteka Śląska

„Lem 2021. Widziałem przyszłość” – tak brzmi oficjalne hasło obchodów Roku Stanisława Lema, stworzone przez Instytut Adama Mickiewicza. Motto w pełni wydobywa proroczy charakter twórczości pisarza, którego stulecie urodzin przypadnie we wrześniu 2021 roku. W pracach Lemasprzed dekad znajdziemy zwiastuny powszechnych dziś wynalazków: sieci internetowej, przeglądarki Google, smartfonów, rzeczywistości wirtualnej czy druku 3D. To prawdopodobnie pierwszy pisarz, który przewidział przejście literatury z formatu papierowego do elektronicznego. W powieści „Powrót z gwiazd” (1961) opisał świat, w którym drukowane wydawnictwa zastąpiły kryształki, podobne dzisiejszym e-bookom, czytane przy pomocy optonu – urządzenia, którego opis do złudzenia przypomina elektroniczne czytniki. W tym dziele Lem opisuje także czytające teksty na głos lektony, odpowiedniki audiobooków. Zdolność twórcy do przewidywania przyszłości, co podkreślono podczas inauguracji roku pisarza 25 lutego, wynika nie ze zdolności nadprzyrodzonych, tylko wybitnej inteligencji. Dzięki niej autor na podstawie obserwacji rzeczywistości preanalogowej, potrafił konstruować wiarygodne wizje rozwoju techniki i społeczeństwa.

Jednym z często przytaczanych praw Lema jest zdanie: „Nikt nie czyta; jeśli czyta, nic nie rozumie; jeśli rozumie, natychmiast zapomina”. Choć w wielu kwestiach pisarz miał rację, w Bibliotece Śląskiej chcemy zadać kłam akurat temu twierdzeniu i pokazać, że nowe technologie mogą sprzyjać rozwojowi czytelnictwa. Naszą działalnością pragniemy ułatwić czytelnikom nie tylko lekturę, ale też rozumienie i pamiętanie. Szczególnie o dziełach takich pisarzy jak Lem.

Biblioteka Śląska

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.