Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Startuje kolejna edycja akcji Czytaj PL, w ramach której zupełnie za darmo będzie można posłuchać lub przeczytać kilkanaście popularnych tytułów literackich z ostatnich lat.

Już 2 listopada rozpocznie się kolejna edycja największej akcji promującej czytelnictwo w naszym kraju – Czytaj PL. Ogólnopolskie wydarzenie, które organizowane jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i platformę Woblink, to bezpłatna akcja, w ramach której przez miesiąc można cieszyć się nieograniczonym dostępem do kilkunastu popularnych tytułów literackich w formie ebooków i audiobooków. Warunkiem jest ściągnięcie aplikacji mobilnej Woblink, założenie darmowego konta czytelniczego oraz dołączenie do akcji poprzez zeskanowanie kodu QR, który dostępny będzie zarówno na oficjalnej stronie Czytaj PL oraz w wybranej przestrzeni publicznej typu biblioteki i instytucje kultury. 

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, czytelnicy i czytelniczki otrzymają ostęp do osiemnastu tytułów. Tym razem postanowiono zrezygnować z podziału na kategorie wiekowe, a tematyka przygotowanych pozycji zdaje się być tak szeroka, że potencjalni odbiorcy naprawdę nie powinni narzekać. Na liście znaleźć można zarówno książki autorstwa bestsellerowych polskich twórców, takich jak Remigiusz Mróz, Robert Małecki i Julia Fiedorczuk, ale również pisarzy zagranicznych (Travis Baldree, Oliver Burkeman). Popularnością cieszyć będą się zapewne także: nagradzany reportaż „Głusza” Anny Goc, wydana w ubiegłym roku analiza i historia stosunków rosyjsko-chińskich Michała Lubina pod tytułem „Niedźwiedź w objęciach smoka” oraz „Motylek” Katarzyny Puzyńskiej – pierwsza część wielotomowej serii, na podstawie której niedawno premierę miał serial „Lipowo”. Poniżej pełne zestawienie tytułów biorących udział w akcji.

1. Elena Armas „The American Roommate Experiment”, tłum. Marta Magdalena Borkowska, wyd. Otwarte,

2. Oliver Burkeman „Cztery tysiące tygodni”, tłum. opracowanie zbiorowe, wyd. Insignis,

3. Agnieszka Klessa-Shin „Polka w Korei”, wyd. Znak Literanova,

4. Remigiusz Mróz „Kabalista”, wyd. Filia,

5. Marta Bijan „Muchomory w cukrze”, wyd. Kobiece / Young

6. Robert Małecki „Wiatrołomy”, Wydawnictwo Literackie,

7. Emilia Dłużewska „Jak płakać w miejscach publicznych”, wyd. Znak Literanova,

8. Gabriela Gargaś „Wiem, co czujesz”, Wydawnictwo Literackie,

9.Travis Baldree „Legendy i Latte”, tłum. Piotr Cholewa, wyd. Insignis

10. Sławek Gortych „Schronisko, które przestało istnieć”, Wydawnictwo Dolnośląskie,

12. Julia Fiedorczuk „Dom Oriona”, Wydawnictwo Literackie,

12. Wojciech Tochman „Historia na śmierć i życie”, Wydawnictwo Literackie,

13. Michał Lubina „Niedźwiedź w objęciach smoka”, wyd. Otwarte / Szczeliny,

14. Paulina Hendel „Cmentarz osobliwości”, wyd. We need YA / Błysk,

15. Katarzyna Puzyńska „Motylek”, wyd. Prószyński i S-ka,

16. Colleen Hoover „It starts with Us”, tłum. Aleksandra Żak, wyd. Otwarte,

17. Anna Goc „Głusza”, wyd. Dowody,

18. Alice Oseman „Heartstopper 4”, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, wyd. Jaguar.

Akcja pod nazwą Czytaj PL funkcjonuje od 2015 roku, ale nie można zapominać o jej dwóch wcześniejszych edycjach – z 2013 i 2014 roku – które związane były z tytułem Miasta Literatury UNESC, jaki dziesięć lat temu przyznano Krakowowi. Zeszłoroczne wydarzenie okazało się rekordowe i przyciągnęło ponad sześćdziesiąt tysięcy osób, które wypożyczyły w sumie ponad sto pięćdziesiąt tysięcy książek w wersji elektronicznej oraz audio. 

Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej

Nauczyciel j. polskiego, autor książek, były bloger muzyczny.