Dzień Walki Kobiet

Tulipany i czekoladki? Nie, dziękuję. Podstawowe prawa człowieka? Zdecydowanie tak! Tegoroczny 8 marca będzie inny niż wszystkie. Prawie pół roku temu PiS zabrało kobietom w Polsce podstawowe prawa, prawa do decydowania o własnym ciele, własnym życiu i własnym sumieniu. Od pół roku Polki i Polacy (!) wychodzą na ulicę i głośno sprzeciwiają się zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Mimo pandemii, trudnej sytuacji gospodarczej i ogólnie okoliczności, które nie sprzyjają praktycznie żadnym działaniom, integracja ludzi, tłumy na ulicach i możliwość zobaczenia na żywo, że inni myślą tak samo i dają temu głośny wyraz, napawało nadzieją. Niestety pomimo sprzeciwu, debaty publicznej i szerokich zmian społecznych, PiS postanowiło zaostrzyć prawo aborcyjne. Nasz kraj nie idzie do przodu, nasz kraj się cofa, cofa się bardzo do tyłu.

Strajk Kobiet w Katowicach październik 2020

Co mnie denerwuje opisałam na gorąco jeszcze jesienią. Po licznych marszach przez Katowice, wykrzykiwaniu hasła 8 gwiazdek i marznięciu z transparentem w rękach trochę się poddałam, a zdenerwowanie zastąpił żal, ten przerodził się w zgorzkniałość i kompletny brak nadziei. Wiem, że dziewczyny walczą, ja też walczę, ale jak mawiał klasyk Głową muru nie przebijesz! Nie przebiję, ale mogę próbować.

8 marca zamiast tulipanów z marketu chciałabym dostać podstawowe prawa człowieka i pomoc dla tych wszystkich, którzy jej potrzebują (czy brzmię jak miss?), zaczynając od dzieciaków wykluczonych cyfrowo, a kończąc, w sumie nie kończąc, bo w tym kraju wszyscy potrzebują pomocy.

Podobno tak jest, że uprzedzenia i nienawiść biorą się ze strachu i niewiedzy. Nie chcę brzmieć jak coach, ale osoby, które składają podpisy drogimi piórami na ważnych dla tego państwa dokumentach powinny nieustannie i gorliwe poszerzać swoje horyzonty, może nie byłoby wtedy sławnych pokoi do wypłakania się czy słów to nie ludzie, to ideologia. Tymczasem więcej o seksie, intymności i wrażliwości nauczycie się z internetu niż w polskiej szkole. Podrzucam kilka mądrych i podających fakty nie opinie profili, które o seksie Wam opowiedzą, niezależnie od tego ile macie lat.

Tegoroczny Dzień Kobiet będzie dla mnie inny niż wszystkie poprzednie. W dużych miastach i małych miejscowościach odbędą się protesty. Od jakiegoś czasu można już podpisywać obywatelski projekt ustawy legalizujący aborcję oraz inicjatywę uchwałodawczą kierowaną do samorządów o dofinansowanie procedury in vitro, będzie można złożyć swój podpis również 8 marca, tutaj znajduje się lista miast, w których odbędą się wydarzenia Strajku Kobiet na Śląsku.

Mimo ogólnego zniechęcenia i bezsilności wierzę w to, że kiedyś uda nam się zmienić prawo, na takie, które szanuje wszystkich i daje wybór w tak delikatnej kwestii jak aborcja, macierzyństwo i decydowanie o własnym ciele. Tegoroczny Dzień Kobiet to siostrzeństwo i wspólna walka. Jesteśmy różne, dużo nas dzieli, łączy nas jednak to, że czujemy się kobietami.

Wszystkim osobom, które czują się kobietami w dniu tak ważnym jak ten, życzę wolności i siły do walki o swoje. Wielkie zmiany zaczynają się w głowach zwykłych ludzi, uświadamiajmy i żyjmy dobrze. Be kind!

Default image
Natalia Wrocławska
Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.