Od 1 marca zmiana organizacji ruchu w Bytomiu

Od 1 marca ul. Frycza-Modrzewskiego w Bytomiu zostanie zamknięta na odcinku od ul. Zabrzańskiej do Włodarskiego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu oraz objazdy. Autobus linii 121 będzie kursował nową trasą. Zmiany związane są z realizowaną przez Gminę Bytom i spółkę Tramwaje Śląskie modernizacją torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Frycza-Modrzewskiego oraz przebudową skrzyżowania z ul. Zabrzańską.

Ulica Frycza-Modrzewskiego to jedna z głównych dróg łączących Bytom z Rudą Śląską. Mieszkańcy Szombierek korzystają z niej codziennie. Przy ul. Frycza-Modrzewskiego znajdują się także obiekty sportowe, jak stadion piłkarski oraz hala sportowa. Wzdłuż ulicy Frycza-Modrzewskiego kursuje również jedna z najważniejszych linii tramwajowych łączących Bytom z Rudą Śląska oraz Chorzowem.

Gmina Bytom wspólnie z Tramwajami Śląskimi rozpoczęła modernizację odcinka ok. 1,3 km toru tramwajowego pojedynczego wraz z infrastrukturą (słupy i sieć trakcyjna, budowa systemu zdalnego sterowania zwrotnic, modernizacja mostu nad Bytomką oraz budowa nowych platform na przystanku Szombierki Frycza Modrzewskiego). W ramach inwestycji przebudowane zostanie także skrzyżowanie ul. Frycza-Modrzewskiego i Zabrzańskiej aż do ul. ks. Włodarskiego. Wartość inwestycji to blisko 13,6 mln zł.

Nowa organizacja ruchu i objazdy

Na I etapie prac, zamknięty zostanie odcinek ulicy Frycza-Modrzewskiego od skrzyżowania z ul. Zabrzańską do skrzyżowania z ul. Włodarskiego. W związku z tym, wyznaczone będą objazdy:

Dla kierowców jadących ul. Frycza-Modrzewskiego od Rudy Śląskiej w kierunku Bytomia:

– dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t jadących od strony Rudy Śląskiej w kierunku ul. Zabrzańskiej, zaprojektowano objazd ulicami: Witosa – Orzegowską – Zabrzańską,
– dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t jadących od strony Rudy Śląskiej w kierunku ul. Zabrzańskiej, zaprojektowano objazd ulicami: Włodarskiego – Skromną – Zabrzańską,

Dla kierowców jadących ul. Zabrzańską od Bobrka i centrum w kierunku Rudy Śląskiej:

– dla pojazdów jadących ul. Zabrzańską od strony Bobrka i centrum w kierunku Rudy Śląskiej zaprojektowano objazd ulicami: Orzegowską – Piątka – Frycza-Modrzewskiego,

Trasa objazdu do ul. Tatrzańskiej

– dla pojazdów jadących ul. Zabrzańską od strony dzielnicy Bobrek w kierunku ul. Tatrzańskiej zaprojektowano objazd ulicami: Puszkina – Rostkowskiego – Karpacką – Podhalańską – Bałtycką – Małachowskiego.

Zmiany organizacji ruchu

W związku z prowadzonymi robotami, wprowadzone zostaną następujące zmiany organizacji ruchu:
• zawężenie pasów ruchu na ul. Zabrzańskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Frycza-Modrzewskiego,
• wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Witosa w kierunku od skrzyżowania z ul. Frycza-Modrzewskiego w stronę skrzyżowania z ul. Orzegowską,
• wprowadzenie odcinkowych zakazów zatrzymywania na ulicach Piątka i Witosa,
• wprowadzenie zakazów skrętu w lewo z ul. Zabrzańskiej w ulice Tatrzańską oraz Bałtycką,
• wprowadzenie tymczasowej likwidacji trzech przejść dla pieszych: jednego przejścia dla pieszych po wschodniej stronie skrzyżowania ulic Zabrzańska – Orzegowska – Tatrzańska oraz dwóch przejść na ul. Frycza-Modrzewskiego /jednego w rejonie skrzyżowania z ul. Włodarskiego, drugiego w rejonie skrzyżowania z ul. Zabrzańską/,
• przeniesienie przystanku autobusowego „Szombierki kościół” (kierunek centrum) zlokalizowanego na ul. Zabrzańskiej przed skrzyżowanie z ul. Frycza-Modrzewskiego,
• wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów ciężarowych (za wyjątkiem służb miejskich) na ul. Skromnej od strony skrzyżowania z ul. Włodarskiego oraz na ul. Włodarskiego od strony skrzyżowania z ul. Frycza – Modrzewskiego.

Uwaga pasażerowie linii nr 121

Autobusy linii nr 121 w kierunku Bytomia będą kursowały trasą objazdową przebiegającą od ulicy Frycza-Modrzewskiego, ulicą Witosa i Orzegowską do ul. Zabrzańskiej, natomiast w kierunku Rudy Śląskiej – od ul. Zabrzańskiej, ulicą Orzegowską i Piątka do ul. Frycza-Modrzewskiego.

Utrudnienia w ruchu związane z prowadzonymi robotami planowane są do końca września 2021 roku. Prosimy o zachowanie ostrożności oraz o stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Urząd Miejski w Bytomiu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.