Trwa budowa szpitali tymczasowych

W ostatniej dobie odnotowano 3841 potwierdzonych przypadków zakażenia w województwie śląskim.

DPS pod specjalnym nadzorem

Niestety, w kolejnych 2 domach pomocy społecznej wykryto zakażenia koronawirusem. A chodzi o DPS Zbrosławice oraz DPS w Częstochowie – w obu choruje na razie tylko jeden z mieszkańców. Na szczęście są też placówki, w których pensjonariusze dochodzą do zdrowia. W Gliwicach w DPS przy ul. Pszczyńskiej wyzdrowiało już 40 osób, zaś w placówce w Pielgrzymowicach, w której było zakażonych 34 pensjonariuszy i 10 pracowników, choruje już tylko jeden mieszkaniec. Dzisiaj specjalne sanitarki odwiedziły placówki w Katowicach, Cieszynie, Bielsku – Białej, Wojkowicach, Międzybrodziu Bialskim, Chorzowie, Wiśniczach i Gliwicach, aby pobrać próbki od wszystkich mieszkańców i kadry. W poniedziałek wymazobus będzie w DPS w Zabrzu, w którym ujawniono póki co jedno zakażenie.

Dotychczas domy pomocy społecznej w naszym województwie na walkę z Covid – 19 otrzymały 7,5 mln zł rządowej pomocy. Dzisiaj przekazane zostaną kolejne 4 mln zł. Mogą one zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie dodatkowej kadry do opieki nad pensjonariuszami, zakup sprzętu czy środków ochrony dla zabezpieczenia personelu. Środki te przydzielane są według liczby pensjonariuszy w danej gminie. I tak np. DPS w Lublińcu, w którym przebywa ponad 270 mieszkańców, otrzyma blisko 130 tys., DPS w Częstochowie 89 tys., w Rybniku 77 tys. zł., w Gliwicach 50 tys. a w Knurowie 42 tys. zł. – To będzie kolejne spore wsparcie rządowe dla tych placówek, które staramy się otaczać szczególną ochroną. Myślę, że pieniądze na pewno się przydadzą tym bardziej, że walka z wirusem wymaga dużego zaangażowania, także finansowego – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.    

Ponad 450 chętnych – lekarzy, pielęgniarek, salowych, techników medycznych, zgłosiło się do tej pory do pracy poprzez specjalną stronę internetową www.szpitaldlaslaska.pl uruchomioną przez szpital MSWiA w Katowicach.   

Szpitale tymczasowe

Trwają prace przy budowie szpitali tymczasowych w województwie śląskim. Rozłożony jest już główny ciąg instalacji tlenowej i obecnie trwa podłączanie do poszczególnych stanowisk łóżkowych. Wczoraj napełniony został 50- tonowy zbiornik tlenu i jest on testowany, podobnie jak zbiorniki zapasowe nim zostaną podłączone do poszczególnych miejsc. Postawione są już boksy na 400 łóżek tlenowych i 100 respiratorowych. – Przygotowujemy się do przetestowania instalacji tlenowej i przede wszystkim do rozłożenia łóżek oraz sprzętu w przyszłym tygodniu – wyjaśnia wojewoda Wieczorek.

Pełną parą postępują także prace w szpitalu w Pyrzowicach. Tam również ciągnięta jest instalacja tlenowa, rozłożone są już boksy na łóżka, których będzie 145, w tym 10 tzw. OIOM. Jak zapewnia Ministerstwo Aktywów Państwowych, działalność tej placówki nie będzie kolidować z funkcjonowaniem portu i to zarówno w odniesieniu do obsługi pasażerskiej, jak i cargo. Druga jednostka uruchomiona zostanie w Ustroniu, w obiekcie administrowanym wcześniej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie tam można przyjąć nawet 200 pacjentów.

W obu lokalizacjach trwają już intensywne prace, których finałem ma być ogłoszenie gotowości do przyjęcia pacjentów. Do spółki Węglokoks należą kwestie inwestycyjne i organizacyjne.

– W tym trudnym okresie zdrowie i bezpieczeństwo Polaków są najważniejsze. Spółki Skarbu Państwa zdają kolejny egzamin. Pokazują, że społeczna odpowiedzialność biznesu to część ich DNA – mówi wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

– Cieszę się, że możemy włączyć się w walkę z pandemią na pierwszej linii frontu. Zwłaszcza tu, w naszym regionie – mówi prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.

Kilkanaście szpitali

Z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego dziewięć spółek Skarbu Państwa zbuduje łącznie 16 szpitali tymczasowych w siedmiu województwach. Cztery powstaną na Mazowszu, cztery w Małopolsce, dwa na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tysiące.

To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. W przedsięwzięcie oprócz Węglokoksu zaangażowały się również: PKN Orlen, Lotos, Totalizator Sportowy, Tauron, Grupa Azoty, PKO Bank Polski, KGHM i PGZ. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego.

Prawie 200 mln zł

Wraz z drugą falą pandemii państwowe firmy jeszcze mocniej włączają się w działania pomocnicze. Kwota dotychczasowego wsparcia wynosi ponad 190 milionów złotych. Pomoc to nie tylko darowizny finansowe i rzeczowe. To również bezpośrednie zaangażowanie pracowników, np. w obsługę infolinii.

Od kilku tygodni wolontariusze z Poczty Polskiej, Polskiego Holdingu Hotelowego oraz Grupy Enea wspierają obsługę infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Konsultanci udzielają informacji m.in. na temat objawów koronawirusa, dyżurujących szpitali oraz możliwości uzyskania pomocy. W pierwszej fazie epidemii ochotnicy ze spółek obsługiwali infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.