Główna Wiadomości Opinie Podcasty

W Bytomiu stanęły kontenery na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

W Bytomiu stanęły pierwsze czerwone kontenery, do których mieszkańcy mogą wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Charakterystyczne pojemniki, do których wyrzucimy zepsute żelazko, uszkodzony monitor czy niesprawny telefon komórkowy będzie można znaleźć w 25 punktach miasta. 


Bezpłatne, łatwe i bezpieczne dla środowiska pozbywanie się elektrośmieci jest możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu przez miasto Bytom z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko. W ramach współpracy, MB Recykling nie tylko postawi pojemniki na elektrośmieci i zajmie się recyklingiem elektroodpadów, ale też wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko przeprowadzi akcję informacyjną uświadamiającą, jak istotny dla środowiska jest recykling zużytego sprzętu elektryczno-elektronicznego. 

Od prawie dwóch lat kwestie związane z uporządkowaniem gospodarowania odpadami są dla nas jedną z ważniejszych spraw. Cieszymy się z tej współpracy i faktu, że dzięki niej bytomianie zyskają możliwość wygodnego i ekologicznego pozbycia się elektroodpadów – mówi prezydent Mariusz Wołosz. 

Znajdź pojemnik w swojej dzielnicy 

Jak wynika z raportu „Global E-Waste Monitor”, w 2020 roku na świecie wyprodukowano 53 mln ton elektrośmieci. Zagospodarowanie takiej ilości elektroodpadów jest ogromnym wyzwaniem na globalną skalę. Odpowiedzialna gospodarka elektrośmieciami powinna jednak zaczynać się już na poziomie gminy. Pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pojawiły się jak dotąd w 10 lokalizacjach Bytomia. Docelowo kontenery staną jeszcze w 15 innych miejscach. Są to wysokiej klasy pojemniki z systemem monitoringu wypełnienia. Na pojemniku podany jest także numer infolinii 572 102 102, dla tych, którzy chcieliby się w ekologiczny sposób pozbyć zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego większych rozmiarów. 

Projekt Elektryczne śmieci to pierwszy tego typu projekt ogólnopolski adresowany do miast powyżej 40 tys. mieszkańców. Z naszych analiz wynika, że znakomita cześć elektroodpadów powstaje w dużych miastach, a w naszych domach trzymamy 100 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Bytom jest pierwszym miastem na Górnym Śląsku, które dołączyło do projektu – mówi Michał Jurczok, dyrektor ds. rozwoju MB Recykling. 

Baterie, blendery, smartfony, czyli co można wrzucać do pojemników? 

Do czerwonych kontenerów będzie mógł trafić drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny: 

• sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, 
• małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, 
• telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony, 
• zużyte baterie i akumulatory. 
•małe AGD typu toster, suszarka, żelazko itd. 

Bytomianie wciąż będą mogli korzystać także z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II oraz w ramach organizowanych co tydzień w różnych częściach Bytomia Mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (do końca roku obowiązuje aktualny harmonogram). Tylko w ubiegłym roku w ramach mobilnych zbiórek zebrano ponad 7 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a w punkcie przy al. Jana Pawła II prawie 3 tony. Ponad 2 tony to urządzenia zawierające freony. 

Pszczoły w realu i online 

Na czerwonych pojemnikach znajduje się także symbol pszczoły, który stanowi zapowiedź powstania w Bytomiu miejskiej pasieki. Już wiosną mieszkańcy będą mogli zobaczyć charakterystyczne czerwone ule w części wykonane z materiałów z recyklingu. Zaprojektowane przez pszczelarza i grafika, Tomasza Waśkiewicza, staną się domem dla kilkudziesięciu tysięcy pszczół. O tajemnicach tych niezwykłych owadów, będzie można przeczytać w Laboratorium Pszczół, które stanowi integralną część innowacyjnej platformy edukacyjnej: Szkolnego Centrum Recyklingu. Jego debiut planowany jest pod koniec października. Znajdą się w nim gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, infografiki oraz prezentacje multimedialne poświęcone zagadnieniom recyklingu. Materiały edukacyjne, które znajdą tam uczniowie i nauczyciele, pomogą przeprowadzić zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Nie zabraknie też konkursów związanych z ochroną środowiska i recyclingiem. W planach są także wycieczki dla uczniów do najnowocześniejszych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w kraju. 

Lista lokalizacji pojemników 

ul. Siemiradzkiego 9 (przy Szkole Podstawowej nr 36) – Śródmieście 
ul. Pułaskiego 71 (przy lodowisku) – Śródmieście 
ul. Wrocławska 43 – Śródmieście 
ul. Jeziorańskiego 1 c – Miechowice 
pl. Słoneczny 2 – Miechowice 
ul. Falista 2 – Karb 
ul. Konstytucji 54 – Bobrek 
ul. Broniewskiego 1- Szombierki 
ul. Wyzwolenia 6b – Szombierki 
ul. Zielna 25, 25 a, 14b – Szombierki 

Urząd Miejski w Bytomiu 

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.