„Czyste powietrze” na nowych zasadach

15 maja rusza nabór wniosków do zreformowanego w ostatnim czasie programu „Czyste powietrze”. 

Warto zainteresować się dofinansowaniem, jakie można otrzymać na realizowaną przez siebie, domową inwestycją w nowe źródło ciepła.  

– Koronawirus nieco zmienił nasze życiowe priorytety, ale możliwość oddychania czystym powietrza pozostaje w Rybniku priorytetem niezmiennym – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Choć o tej porze roku coraz rzadziej dusi nas smog, to nie możemy o nim tak po prostu zapomnieć. Właśnie teraz jest dobry czas na zajęcie się tematem wymiany swojego kopciucha na ekologiczne źródło ciepła.  To zadanie szczególnie mocno powinni wziąć sobie do serca użytkownicy kotłów węglowych starszych niż 10 lat, bo na ich obowiązkową wymianę zostało raptem jakieś 600 dni – przypomina prezydent.  

Zgodnie z nowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł. Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

– Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu”, które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce – mówi Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, cytowany na stronie http://www.nfosigw.gov.pl/ 

Dzięki środkom z programu Czyste Powietrze każdy właściciel bądź współwłaściciel budynku jednorodzinnego może uzyskać realne wsparcie finansowe dla swojej inwestycji w ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła. Pamiętajmy, że wymiana pieca i modernizacja budynku to inwestycja w lepsze życie.

Więcej o zmianach  w programie „Czyste powietrze przeczytać można na stronie NFOSiGW:  http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1575,czyste-powietrze-nabor-wnioskow-na-nowych-zasadach-od-15-maja-wspolpraca-z-bankami-i-pgnig-akademia-czystego-powietrza.html

***

Mieszkańcy Rybnika, którzy potrzebują pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie, uzyskają wsparcie w rybnickim Punkcie konsultacyjnym programu „Czyste powietrze”. 

Punkt działa w budynku „D” na terenie kampusu, przy ul. Rudzkiej  13.  Do 24 maja br. pracuje jednak w trybie zdalnym – porady są udzielane telefonicznie i mailowo, w godzinach zgodnych z harmonogramem otwarcia. W sytuacji pilnej potrzeby wysłania wniosku, pracownik punktu, po wcześniejszym umówieniu terminu, otworzy jednak punkt i pomoże dopełnić wszelkich formalności z tym związanych.

Zachęcamy do kontaktu: tel. 517 664 090, mail: czystepowietrze@feio.pl    

Godziny pracy punktu na stronie http://www.czystepowietrzedlarybnika.pl/ 

***

Informacja prasowa Urzędu Miasta Rybnik

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.