Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Trzaskowski – Nawrocki. Podsumowanie debaty
ŚWIAT: Premier Węgier Viktor Orban w radiowym wywiadzie ostro skrytykował pomysł przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jego zdaniem kraj ten jest nieprzygotowany do akcesji i „wchłonie wszystkie nasze pieniądze jak gąbka”. Orban ostrzegł, że przyjęcie Ukrainy zrujnowałoby węgierską gospodarkę i nazwał to „gospodarczym samobójstwem”. Zapowiedział też sprzeciw wobec przedłużenia sankcji na rosyjską energię i oskarżył europejskich liderów o ignorowanie realiów ekonomicznych na rzecz politycznych gestów.
ŚWIAT: Fińskie Ministerstwo Obrony poinformowało o podejrzeniu naruszenia przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty w rejonie Porvoo. Sprawę bada Straż Graniczna, a minister Antti Hakkanen zapowiedział dalsze informacje po zakończeniu dochodzenia. Równocześnie polski MON poinformował o incydencie z udziałem rosyjskiego SU-24 nad Bałtykiem, który został przechwycony przez polskie myśliwce. Oba zdarzenia zwiększają napięcie w regionie.
ŚWIAT: We Francji gwałtownie rośnie liczba przypadków chorób tropikalnych przenoszonych przez komary tygrysie. Od początku roku odnotowano ponad 1800 zakażeń dengą, chikungunyą i wirusem Zika. Władze apelują do mieszkańców o działania ograniczające rozprzestrzenianie się komarów, m.in. usuwanie stojącej wody i stosowanie środków ochronnych. Problem dotyczy także Belgii i innych krajów Europy, gdzie komary tygrysie coraz częściej występują z powodu zmian klimatu. Eksperci ostrzegają, że choroby tropikalne mogą wkrótce stać się europejską codziennością.
POLSKA: W piątkowej debacie prezydenckiej Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki pytali siebie nawzajem. Kandydaci spierali się o politykę społeczną, bezpieczeństwo, relacje międzynarodowe, światopogląd i przeszłość osobistą. Trzaskowski podkreślał swoje doświadczenie i potrzebę budowy Polski dla wszystkich. Nawrocki akcentował konieczność zmiany, mówił o kontroli rządu i obronie tradycyjnych wartości. Mocno wybrzmiały tematy związane z imigracją, relacjami międzynarodowymi, związkami partnerskimi, a także zarzuty o relacje Nawrockiego z półświatkiem.
POLSKA: Sławomir Mentzen w ironiczny sposób skomentował debatę prezydencką Trzaskowski–Nawrocki, twierdząc, że “wygrał ją on sam”, ponieważ kandydaci często się na niego powoływali. Zwrócił uwagę, że Rafał Trzaskowski wspomniał jego nazwisko więcej razy, niż Karol Nawrocki zdystansował się od Jarosława Kaczyńskiego. Mentzen przypomniał także o swojej czwartkowej rozmowie z Nawrockim, w której kandydat PiS deklarował m.in. sprzeciw wobec podnoszenia podatków, a w debacie unikał jasnej odpowiedzi ws. podatku katastralnego. W sobotę Mentzen spotka się z Trzaskowskim.
POLSKA: Adrian Zandberg w ironicznym wpisie skomentował słowa Karola Nawrockiego z debaty prezydenckiej, w których kandydat PiS tłumaczył się z głośnej sprawy przejęcia mieszkania od starszego mężczyzny. Nawrocki stwierdził, że gdyby miał status osoby najbliższej, “koleżanka Trzaskowskiego” nie mogłaby ukryć pana Jerzego w domu opieki. Zandberg skwitował: „Piękna to była debata, nie zapomnę jej nigdy”, wyśmiewając dramatyzm i kuriozalność argumentacji rywala.
POLSKA: Donald Tusk skomentował debatę prezydencką, kpiąc z przeszłości Karola Nawrockiego. “Po tej debacie panu Nawrockiemu odechce się ustawek chyba do końca życia” – napisał w serwisie X, nawiązując do doniesień o udziale kandydata PiS w bójkach pseudokibiców. Tusk stwierdził, że to pierwszy raz, gdy kandydat na prezydenta ma tak jawne związki ze światem przestępczym, apelując do wyborców: „Otwórzcie szeroko oczy”.
POLSKA: Podczas debaty prezydenckiej Karol Nawrocki sięgnął po snus, czyli saszetkę z nikotyną — gest ten wzbudził duże zainteresowanie w sieci. Kandydat PiS nazwał to “gumą”, a jego sztab potwierdził, że chodziło o legalny w Polsce nikotynowy produkt beztytoniowy. Po debacie Nawrocki ogłosił się zwycięzcą i zapewnił, że wszystko poszło zgodnie z planem. Eksperci zwrócili uwagę na jego emocje i mimikę, wskazując na większe napięcie w porównaniu do uśmiechniętego Trzaskowskiego.
POLSKA: Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 46 proc. Polaków pozytywnie ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy – to wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z kwietniem. Tyle samo badanych ocenia go negatywnie, a 9 proc. nie ma zdania. Duda odzyskuje poparcie pod koniec swojej kadencji. Gorzej wypada Sejm – 52 proc. ocenia jego pracę negatywnie, a 32 proc. pozytywnie. Senat budzi mniej krytyki: 40 proc. opinii negatywnych, 34 proc. pozytywnych.
ŚLĄSKIE: Podczas 12. gali „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” wyróżniono pięć kobiet za ich wyjątkową działalność na rzecz lokalnej społeczności. Odznaczenie w kategorii „Kobieta Społeczna” otrzymała Barbara Wróbel, prezeska Fundacji Przymierze. W kategorii „Kobieta Obyczajów i Tradycji” nagrodzono Emilię Przemyk, działaczkę Koła Gospodyń Wiejskich w Studzionce i współzałożycielkę zespołu „Studzieńczanie”. Tytuł „Kobiety Sztuki i Kultury” przypadł Małgorzacie Kuś-Pytlik, nauczycielce Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Za osiągnięcia w rolnictwie i promocji marki „Czosnek Wianek” nagrodzono Jolantę Brandys jako „Kobietę Biznesu”. Tytuł „Kobiety Ziemi Pszczyńskiej” otrzymała Ludmiła Dolczak, lekarka onkolog.
ŚLĄSKIE: Katowice uruchamiają przetarg na budowę nowej miejskiej jadłodajni przy ul. Macieja, obok MOPS-u. Inwestycja realizowana przez Katowickie Inwestycje S.A. zastąpi starą placówkę z ul. Jagiellońskiej. Nowy, parterowy budynek z kuchnią i salą konsumpcyjną dla 48 osób zapewni wyższy standard wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności. Celem projektu jest nie tylko zapewnienie posiłków, ale także stworzenie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni. Budowa ma zakończyć się w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy.
ŚLĄSKIE: Katowice uruchamiają przetarg na budowę nowej miejskiej jadłodajni przy ul. Macieja, obok MOPS-u. Inwestycja realizowana przez Katowickie Inwestycje S.A. zastąpi starą placówkę z ul. Jagiellońskiej. Nowy, parterowy budynek z kuchnią i salą konsumpcyjną dla 48 osób zapewni wyższy standard wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności. Celem projektu jest nie tylko zapewnienie posiłków, ale także stworzenie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni. Budowa ma zakończyć się w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy.
ŚLĄSKIE: Trwa przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Wiosny Ludów w katowickich Szopienicach. W pierwszym etapie zdemontowane zostanie jedno z przęseł nad jezdnią i torowiskiem, a w jego miejsce powstanie nowa konstrukcja. W związku z pracami zamknięto fragment ulicy dla ruchu kołowego i tramwajowego. Piesi mogą korzystać z utwardzonego przejścia, które do końca maja zostanie wyłożone płytami betonowymi. Od 24 maja uruchomiona zostanie tymczasowa linia autobusowa Z-25, która zapewni mieszkańcom utracone połączenie z centrum dzielnicy. Koszty pokryje PKP PLK.