Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
1500 kg plastiku mniej rocznie – Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek wprowadzają na stałe ekokubki dla gości wydarzeń
Branża MICE coraz chętniej odchodzi od „jednorazówek”, dążąc do modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, który promuje racjonalne wykorzystywanie zasobów, m.in. poprzez recykling i stosowanie opakowań wielorazowych. Przykładem takiego proekologicznego podejścia są kubki wielokrotnego użytku, które Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek wprowadziły na stałe od jesieni. To kolejne działanie w ramach ekopolityki zarządzania obiektami, które co roku goszczą ponad milion uczestników na setkach wydarzeń.
– Kubek wielorazowy uznaje się za ekologiczny po jego piątym użyciu. Te, które wprowadziliśmy we wrześniu tego roku w naszych obiektach, wytrzymują tysiące cykli mycia bez uszczerbku, a dzięki systemowi kaucji nie generują odpadów, co znacząco redukuje koszty sprzątania i gospodarki odpadami. Szacujemy, że pozwoli to zaoszczędzić 1500 kg plastiku rocznie. Kubki te piszą nowy, piękny rozdział w historii Spodka – ich projekty nawiązują do występów gwiazd i niezapomnianych wydarzeń, które miały miejsce w tej legendarnej przestrzeni – podkreśla Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, spółki zarządzającej katowickimi obiektami.
Przygotowano trzy unikalne wzory kubków – dwa dla Spodka, inspirowane klimatem lat 70. oraz lat 80., oraz jeden dla MCK, odzwierciedlający architekturę budynku i Strefę Kultury. Dzięki temu rozwiązaniu w skali roku ilość odpadów zostanie zminimalizowana o 230 tys. jednorazowych kubków, co przełoży się na 1500 kg mniej plastiku w formie śmieci. Co ważne, Grupa PTWP zastosuje się do nowej dyrektywy UE dotyczącej zakazu używania plastikowych kubków jednorazowych o kilka miesięcy wcześniej, niż ta wejdzie w życie. Model funkcjonowania kubków wielokrotnego użytku jest już znany gościom festiwali, takich jak Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival w Katowicach. System ten od wielu lat jest standardem na imprezach masowych za granicą, a znane kluby sportowe również wdrożyły go w swojej działalności.
W zakresie eko-rozwiązań i modernizacji spółka Katowickie Inwestycje, na zlecenie Miasta Katowice, przeprowadziła w ostatnim czasie szereg prac remontowych w Spodku i MCK. Wśród nich znajdują się: remont osi A w Spodku, modernizacja północnej części elewacji hotelu Diament, restauracji i pomieszczeń technicznych, wymiana windy technicznej w Spodku, wymiana pokrycia dachu lodowiska (w tym instalacja fotowoltaiki), montaż nowych siedzeń na trybunach lodowiska oraz wymiana oświetlenia na LED w salach wielofunkcyjnych i podcieniach holu górnego w MCK. Każda z tych inwestycji znacząco przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej obiektów oraz zmniejszenia śladu węglowego. Co warte przypomnienia, MCK i Spodek od stycznia br. są zasilane wyłącznie z energii odnawialnej. Dzięki OZE roczna produkcja CO₂ w obu obiektach została zredukowana o 5 044 956 kg.
Podsumowując, poza systemem ekokubków w MCK i Spodku wdrożono wcześniej szereg rozwiązań wspierających ochronę środowiska:
- Zielona energia – od roku 2024 oba obiekty są zasilane wyłącznie energią odnawialną. Dzięki OZE roczna produkcja CO₂ w MCK i Spodku została zredukowana o 5 044 956 kg.
- Deszczówka – zieleń wokół obiektów podlewana jest wodą deszczową magazynowaną w zbiornikach retencyjnych.
- Pełna segregacja odpadów – zarówno w trakcie wydarzeń, jak i podczas montażu, demontażu oraz codziennej pracy w obiektach.
- Oszczędzanie energii – wprowadzono system zarządzania i optymalizacji zużycia energii elektrycznej i cieplnej, co pozwala na stałą kontrolę parametrów, takich jak temperatura i stężenie CO₂.
- Oświetlenie LED – zużycie energii elektrycznej w salach wielofunkcyjnych MCK zredukowano o około 44% dzięki nowym lampom LED. Zastosowano również oświetlenie LED na lodowisku w Spodku.
- Fotowoltaika – na dachu lodowiska Spodka oraz dachu MCK zainstalowano panele o mocy 2×50 kW. Projekt jest w trakcie realizacji i pozwoli na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na potrzeby systemów wentylacyjnych oraz oświetlenia.
- Redukcja emisji CO₂ – po remoncie dachu lodowiska emisja CO₂ została zmniejszona o około 20%. To szczególnie istotne podczas mrożenia tafli lodu (około 30% zmniejszenia zużycia energii elektrycznej) oraz wentylacji (około 20% wzrost wydajności systemu ogrzewania zimą).
- Chłodzenie nocne – zarówno Spodek, jak i MCK w godzinach nocnych są chłodzone powietrzem zewnętrznym o niskiej temperaturze.
- Zegar astronomiczny – stosowany przy sterowaniu oświetleniem zewnętrznym.
- Monitoring oświetlenia – wdrożono specjalne procesy monitorowania korzystania z oświetlenia w obiektach.
- Edukacja – zastosowano oznakowania przypominające o konieczności mądrego wykorzystywania mediów w obiektach.
- Ograniczenie zużycia wody – wprowadzono system mający na celu ograniczenie zużycia wody.
- Izolacja termiczna – zainstalowano specjalne kurtyny, które wzmocnią izolację termiczną w halach MCK i Spodku.
- Działania EKO – partnerzy cateringowi obsługujący MCK i Spodek wdrażają na własną skalę szereg działań ekologicznych związanych z produkcją i serwowaniem żywności, w tym politykę zero waste.
Imago PR