Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Język śląski językiem regionalnym. Sejm zdecydował
Sejm poparł uznanie języka śląskiego za język regionalny. Ustawa została przegłosowana większością 236 posłów, 186 posłów było przeciwnych, z kolei od głosu wstrzymało się 5 osób. Język śląski, jako drugi po języku kaszubskim, ma uzyskać status języka regionalnego.
Przypomnijmy, że uznanie języka śląskiego za język regionalny było na liście stu konkretów Donalda Tuska na sto pierwszych dni rządu. Projekt poparły wszystkie partie tworzące koalicję rządzącą: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Przeciw byli posłowie Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji.
Decyzja posłów nie oznacza, że język śląski na pewno zostanie uznany za język regionalny. Ustawa trafi do prac w senacie, gdzie patrząc na większość koalicji rządzącej, zapewne nie napotka większych przeszkód. Problemem może być uzyskanie podpisu prezydenta. Andrzej Duda co prawda nie zapowiadał weta w tej sprawie, patrząc jednak na to, że PiS chciał odrzucić projekt ustawy już w pierwszym czytaniu, jego poparcie dla uznania języka śląskiego za język regionalny stoi pod znakiem zapytania.
Przypomnijmy, że status, który miałby uzyskać język śląski, oznacza m.in. możliwość prowadzenia zajęć z języka śląskiego w szkołach oraz otrzymanie finansowania na działalność dążącą do jego zachowania.
Projekt ustawy przegłosowany w piątek 26 kwietnia był już ósmą próbą uznania języka śląskiego za język regionalny lub Ślązaków za mniejszość etniczną.