Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna będzie świadczyć nowe usługi
Powstał w niej gabinet SI – integracji sensorycznej dla dzieci, które zostały w trakcie diagnozy zakwalifikowane do takiej terapii.
Dotychczas możliwość skorzystania z gabinetu dawały jedynie prywatne placówki oraz publiczne placówki specjalne. Teraz to się zmieni i będzie on dostępny dla wszystkich, którzy maja zdiagnozowane zaburzenia integracji sensomotorycznej.
Chodzi o gabinet SI, czyli integracji sensorycznej. Powstał on w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (PPP) w Jastrzębiu-Zdroju.
Jak tłumaczą w jastrzębskiej Poradni, zajęcia w gabinecie SI mają służyć niwelowaniu nadmiaru bodźców lub ich zwiększaniu w przypadku, gdy jest ich zbyt mało.
Na osiągnięcie takiego efektu ma pozwolić wykorzystanie wyposażenia gabinetu. Są to specjalne urządzenia – między innymi: podwiesie, maglownica, drabinka, grzybek, helikopter – używane podczas terapii.
– Poprzez zabawę na takich urządzeniach stymulowane są wszystkie obszary mózgu a przede wszystkim budujemy nowe połączenia neuronowe, które wpływają na współpracę miedzy półkulami
– wyliczają terapeuci jastrzębskiej PPP i dodają, że kolejnymi korzyściami z terapii są również: poprawa funkcjonowania dziecka w zakresie posługiwania się poszczególnymi zmysłami.
Powód powstania gabinetu SI w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju jest bardzo prozaiczny:
– Wiem, że jest duże zapotrzebowanie na gabinety integracji sensorycznej. Marzyłam, żeby nasza placówka świadczyła takie usługi
– podkreśla Justyna Namielska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
– Pomysł stworzenia tego typu gabinetu wpadł mi do głowy jeszcze w poprzedniej pracy, z bardzo prozaicznych powodów. Zauważyłam, że nie tylko najmłodsi maja problemy ze sznurowaniem butów
– precyzuje.
Dyrektor PPP zaznacza również, że powstanie gabinetu SI, to forma sposobu zmiany postrzegania Poradni w naszym mieście.
W związku z tym, planuje kolejne działania zbliżone do stworzenia gabinetu integracji sensorycznej. Wspierać Poradnię w tego rodzaju inicjatywach zamierzają władze Miasta.
– Będziemy robić wszystko, żeby Poradnia w świadomości wszystkich rodziców nie była postrzegana tylko jako miejsce, w którym wydawane są opinie i orzeczenia, ale przede wszystkim jako miejsce, w którym można otrzymać wsparcie – gdy jest problem oraz dla dzieci uzdolnionych
– zapowiada Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębia-Zdroju.
Według planów jastrzębskiej poradni, zajęcia w gabinecie SI będą się odbywały cyklicznie. Z terapii będzie mogło skorzystać każde dziecko, dla którego Poradnia jest placówką rejonową.
Powstanie gabinetu terapii sensorycznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju było możliwe dzięki finansowemu wsparciu ze strony Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój oraz Fundacji JSW.
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój