Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
90 milionów euro dla Programu Mleko w Szkole ale bez mleka wegańskiego
Posłowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego mówią NIE roślinnym zamiennikom nabiału.
Marcowe głosowanie w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego zakończyło się fiaskiem zielonej, sprawiedliwej i roślinnej transformacji. Posłowie i Posłanki do PE chcą zwiększenia finansowania (obecnie to 90 milionów euro rocznie ze środków publicznych, Wspólnej Polityki Rolnej) dla Programu Owoce, Warzywa i Mleko w Szkole oraz wprowadzenia nieambitnych, greenwashingowych celów dla części dot. mleka zwierzęcego – 25 % ma pochodzić z hodowli ekologicznych. Nawet członkowie Greens/EFA zaakceptowali nieambitne cele – jedynie Poseł Francisco Guerreiro i Posłanka Anja Hazekamp głosowali przeciwko takiemu kształtowi programu.
Anna Spurek COO Green REV Institute:
“Apelowaliśmy o włączenie do programu wegańskich sukcesorów mleka. Bez rezultatu. Zdrowie, jakość życia ludzi, cierpienie zwierząt, antybiotykooporność, bioróżnorodność. Świadomość i wiedza polityków na temat skutków produkcji mleka zwierzęcego jest zatrważająco niska. Bez oporów stają w obronie przemysłu zwierzęcego. Czekamy na głosowanie w trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego ale dzisiaj tylko potwierdza się to co wiedzieliśmy wcześniej – Posłowie wolą status quo a walka o planetę to dla nich puste slogany. Mieszkańcy Sadkowa walczą z inwestycją – fermą krów tzw. mlecznych a Posłowie PE dosypują pieniędzy dla hodowców. To absurdalne.”
Nie można zapominać również o zdrowotnych aspektach włączenia do programu produktów pochodzenia roślinnego – wspieranie promocji mleka i produktów mlecznych wytwarzanych przez sektor tzw. rolnictwa jest oczywiście sprzeczne z interesami zdrowotnymi dzieci w wieku szkolnym. Mleko i produkty mleczne są głównym źródłem niezdrowych tłuszczów nasyconych w diecie, a także najczęstszymi alergenami pokarmowymi na świecie. Kolejną ważną kwestią jest masowe stosowanie antybiotyków przez hodowców. Ich obecność w produktach mlecznych jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Zdaniem Unii Europejskiej przejście na produkcję roślinną będzie też krokiem w kierunku zapobiegania nowotworom.
Green REV Institute