Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Biblioteka Śląska zaprasza na wystawy
Plakaty BHP ze zbiorów Biblioteki Śląskiej
„Ryzykanci żyją krócej”, „człowiek nie maszyna musi wypoczywać”, „praca na wysokości to nie cyrk”, te cenne wskazówki zobaczymy na wystawie plakatu BHP w Bibliotece Śląskiej. Ignacy Witz, redaktor tomu o polskim plakacie BHP pisał „(..) pewnego rodzaju kpiarstwo sprzyja osiągnieciu przyjacielskiego porozumienia”, w ten sposób dowcip spleciony z atrakcyjną formą graficzną spełniał istotne zadanie społeczne.
Z bogatej kolekcji Pracowni Plakatu, liczącej ok. 8 000 plakatów, wyłoniliśmy tematyczny zbiór dotyczący BHP. To specyficzna odmiana grafiki użytkowej, która w czasach PRL zyskała wyjątkową popularność. Wielu znakomitych rysowników wykorzystywało swój talent do ilustrowania treści bezpiecznej pracy. Na wystawie w holu głównym Biblioteki Śląskiej znalazły się prace z lat 1950–1981, autorstwa m.in.: Jerzego Flisaka, Wiktora Górki, Władysława Surowieckiego czy Waldemara Świerzego.
Wystawa czynna od 1 marca 2023 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.
Biblioteka Śląska, hol główny, plac Rady Europy 1, Katowice
Przygotowanie ekspozycji: Ewa Błaszczyk, Monika Joachimiak, Dział Czytelń
„Bertolt Brecht w Polsce”
Zapraszamy na wystawę „Bertolt Brecht w Polsce” przygotowaną z okazji 125. rocznicy urodzin niemieckiego pisarza, dramaturga, inscenizatora i poety. Oprócz wielu wydań książkowych i opracowań twórczości Brechta, na wystawie zaprezentowano kilka unikatowych materiałów związanych z łódzką i lwowską premierą „Opery za trzy grosze” w 1932 i 1933 roku. Przypomniano także recepcję twórczości Brechta na Śląsku: artykuły na łamach „Poglądów”, program Telewizji Katowice oraz liczne premiery teatralne.
Wystawa czynna od 1 marca 2023 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.
Biblioteka Śląska, hol główny, plac Rady Europy 1, Katowice
Przygotowanie ekspozycji: dr Agata Duda-Koza i dr Barbara Maresz, Dział Zbiorów Specjalnych
Biblioteka Śląska