Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Kolejny etap w projektowaniu nowego centrum miasta w Dąbrowie Górniczej
Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. ogłosiła postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji pn.: „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”.
Postępowanie obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej tzn. projektów budowlanego oraz wykonawczego w oparciu o zwycięski projekt konkursowy biura Analog Piotr Śmierzewski ze Szczecina oraz opracowaną przez to samo biuro szczegółową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną priorytetowego obszaru rewitalizacji w Dąbrowie Górniczej z października 2019 r.
Inwestycja zlokalizowana na terenie dawnej fabryki obrabiarek Defum obejmuje zespół budynków mieszkalno-usługowo-biurowych wraz z parkingami podziemnymi i naziemnym oraz elementami zagospodarowania terenu i przewiduje wyremontowanie i adaptowanie do nowych funkcji części istniejących budynków, a części z nich ich wyburzenie i uzupełnienie budynkami nowo projektowanymi. Przypomnijmy, że pierwszy budynek (dawnego warsztatu elektrycznego) został już odrestaurowany i pełni rolę wielofunkcyjnego obiektu pilotażowego.
Zasięg projektów w I etapie obejmuje przygotowanie projektów budowlanych całego obszaru inwestycji w zakresie zagospodarowania terenu, małej architektury oraz sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej i teletechnicznej, a tzw. obszaru centralnego projektu w zakresie branży drogowej, zieleni, systemu informacji wizualnej, a także projektów budowlanych poszczególnych obiektów w branżach: architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej i elektrycznej wraz z wytycznymi do planów ochrony zdrowia. Dopiero po przyjęciu i zatwierdzeniu przez zamawiającego projektów budowlanych wykonawca będzie mógł sporządzić projekty wykonawcze. Obszar całej inwestycji wynosi 48 879 metrów kwadratowych, a obszar centralny ma około 18 550 metrów kwadratowych.
Spółka Fabryka Pełna Życia została powołana dla realizacji priorytetowych zadań określonych w Programie Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej, wpisując się w cele określone w Strategii Rozwoju Miasta Dąbrowa Górnicza 2022.
– Z tego powodu w pierwszym etapie działalności, zadaniem priorytetowym Spółki jest rewitalizacja terenów byłej fabryki obrabiarek Defum oraz terenów przyległych do dworca kolejowego – mówi Wojciech Czyżewski, prezes zarządu Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.
Fabryka Pełna Życia to przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w samym centrum miasta. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Ponar-Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.
– Przestrzeń nowego centrum Dąbrowy wyróżniać będą, widoczne na każdym kroku, odwołania do zagłębiowskiej tożsamości miejsca – mówi prezes Wojciech Czyżewski i dodaje: – Rośliny w Fabryce Pełnej Życia zaplanowano jako integralną część zabudowy. Kompozycje roślinne będą nawiązywać do gatunków występujących na obszarze Zagłębia, w oparciu o sporządzoną inwentaryzację dendrologiczną. Ponadto, dobór roślinności wzbogacono o gatunki kojarzone z krajobrazem Dąbrowy Górniczej i jej okolic. W celu maksymalnego zmniejszenia ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych w koncepcji architektonicznej zaproponowano zastosowanie tzw. zielonych dachów retencyjnych oraz powtórne wykorzystywanie wód opadowych.
Fabryka Pełna Życia – fakty i liczby.
Fabryka Pełna Życia to:
– zielony rynek,
– 13 zielonych tarasów na dachach,
– browar miejski z restauracją,
– 20 konceptów kulinarnych,
– 5 budynków biurowo-usługowych,
– 35 pokoi w hotelu butikowym,
– 9 budynków mieszkalnych,
– wieża widokowa,
– zielony pasaż,
– multimedialne centrum konferencyjno-wystawowe,
– wypożyczalnia rowerów miejskich,
– wypożyczalnia rowerów elektrycznych,
– stacje ładowania samochodów,
– miejsca postojowe dla rowerów,
– 5 tras tematycznych,
– 650 miejsc parkingowych.
– około 2000 miejsc pracy,
– około 40 000 metrów kwadratowych powierzchni usługowej, biurowej i mieszkalnej.
– Przyjęliśmy założenie, że Fabryka Pełna Życia będzie miejscem relaksu, gdzie będzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się dobrej kawy i zjeść coś dobrego – nowego w mieście. Będzie to miejsce z bogatą ofertą eventów kulturalnych, działań społecznych i ekologicznych – podkreśla Wojciech Czyżewski.
Termin na składanie ofert w przetargu mija 14 lipca 2020 r.
Fabryka Pełna Życia