Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Komisja inwestuje 3 mld euro w innowacyjne projekty w dziedzinie czystych technologii, aby zrealizować założenia planu REPowerEU i przyspieszyć osiągnięcie niezależności energetycznej Europy od rosyjskich paliw kopalnych
Komisja Europejska ogłasza trzecie zaproszenie do składania wniosków dotyczących wielkoskalowych projektów w ramach unijnego funduszu innowacyjnego.
Poprzez podwojenie budżetu do 3 mld euro dzięki zwiększonym dochodom ze sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) ogłoszone w 2022 r. zaproszenie do składania wniosków dotyczących wielkoskalowych projektów pobudzi wdrażanie rozwiązań przemysłowych w celu dekarbonizacji Europy. Uwzględniając w szczególności priorytety planu REPowerEU, zaproszenie zapewni dodatkowe wsparcie, aby położyć kres zależności UE od rosyjskich paliw kopalnych.
W ramach zaproszenia finansowane będą projekty w następujących obszarach:
- ogólna dekarbonizacja (budżet: 1 mld euro): innowacyjne projekty w dziedzinie energii odnawialnej, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii lub wychwytywania, składowania i utylizacji dwutlenku węgla, a także w dziedzinie produktów zastępujących produkty wysokoemisyjne (w szczególności niskoemisyjne paliwa transportowe, w tym w transporcie morskim i lotniczym)
- innowacyjna elektryfikacja w przemyśle i wodór (budżet: 1 mld euro): innowacyjne projekty w zakresie metod elektryfikacji w celu zastąpienia wykorzystywania paliw kopalnych w przemyśle, a także w zakresie produkcji wodoru odnawialnego lub wykorzystania wodoru w przemyśle
- produkcja czystych technologii (budżet: 0,7 mld euro): innowacyjne projekty w zakresie produkcji komponentów, a także sprzętu końcowego do elektrolizerów i ogniw paliwowych oraz na potrzeby energii odnawialnej, magazynowania energii i pomp ciepła
- projekty pilotażowe średniej wielkości (budżet: 0,3 mld euro): wysoce innowacyjne projekty w zakresie przełomowych lub radykalnych technologii pozwalających na głęboką dekarbonizację we wszystkich kwalifikujących się sektorach objętych funduszem. Projekty powinny umożliwiać wypróbowanie danej innowacji w środowisku operacyjnym, ale nie oczekuje się demonstracji na dużą skalę ani produkcji komercyjnej.
Projekty zostaną ocenione przez niezależnych oceniających pod kątem stopnia innowacji, potencjału w zakresie unikania emisji gazów cieplarnianych, dojrzałości operacyjnej, finansowej i technicznej, zwiększenia potencjału i oszczędności kosztowej. Zaproszenie jest otwarte dla projektów zlokalizowanych w państwach członkowskich UE, Islandii i Norwegii, a wnioski w ramach zaproszenia można składać do 16 marca 2023 r.
W przypadku obiecujących projektów, które jednak nie są wystarczająco dojrzałe, aby uzyskać dotację, będzie można skorzystać z pomocy Europejskiego Banku Inwestycyjnego w zakresie opracowywania projektów.
Kolejne działania
Projekty można zgłaszać za pośrednictwem unijnego portalu poświęconego finansowaniu i przetargom, gdzie można znaleźć informacje na temat ogólnej procedury. Wnioskodawcy zostaną poinformowani o wynikach oceny w drugim kwartale 2023 r. Przyznanie dotacji i podpisanie projektów nastąpi w czwartym kwartale 2023 r.
W dniach 29 i 30 listopada 2022 r. zorganizowane zostanie webinarium na temat wniosków wyciągniętych z poprzedniego zaproszenia do składania wniosków oraz Dzień informacyjny, aby umożliwić potencjalnym wnioskodawcom uzyskanie informacji i zadawanie pytań na temat nowego zaproszenia.
Komisja Europejska