Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
UE przyjmuje pierwszy plan działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych
Komisja i wysoki przedstawiciel przyjęli plan działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych Unii Europejskiej na lata 2022–2027. Są to pierwsze w historii ramy polityczne strategicznego partnerstwa z młodymi ludźmi na całym świecie w celu budowania bardziej odpornej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonej przyszłości. Plan pomoże w realizacji zobowiązań międzynarodowych, takich jak Agenda ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i porozumienie klimatyczne z Paryża. Ma to być możliwe przez zwiększenie konstruktywnego udziału młodzieży i wzmocnienia jej pozycji w polityce działań zewnętrznych UE.
Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell powiedział: Na świecie żyje obecnie najliczebniejsze pokolenie młodych ludzi w historii. Około 600 milionów osób młodych żyje w miejscach, w których trwa konflikt zbrojny lub gdzie sytuacja jest niestabilna, a około 264 milionów dzieci i osób młodych nie chodzi do szkoły. Ostatnie lata pokazały również, że młodzież ponosi skutki kryzysów i niestabilności spowodowanych konfliktami zbrojnymi, rosnącymi nierównościami i globalnymi wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu, degradacja środowiska czy pandemia COVID-19. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie młodzieży sposobów i możliwości pełnego rozwoju i uczestnictwa w codziennym życiu. To są dorośli jutra, więc musimy inwestować w ich teraźniejszość i przyszłość.
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej do spraw demokracji i demografii Dubravka Šuica powiedziała: Świat przechodzi transformację demograficzną, więc plan działania na rzecz młodzieży będzie istotnym wkładem w nasze dążenie do solidarności i sprawiedliwości międzypokoleniowej. Musimy wzmocnić pozycję dzieci i młodzieży na całym świecie, zapewnić im konkretne możliwości i wspierać prawo do rzeczywistego zaangażowania młodzieży i dzieci, tak aby nikt nie został pominięty. Ponosimy wspólną odpowiedzialność za budowanie bardziej demokratycznych, równych i pokojowych społeczeństw, również dla przyszłych pokoleń.
Komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen dodała: Plan działania na rzecz młodzieży jest zgodny z naszym zamiarem umieszczenia młodzieży w centrum działań zewnętrznych UE na rzecz zrównoważonego rozwoju, równości i pokoju. Daje jej prawdziwy głos, aby proponowała rozwiązania na rzecz lepszej przyszłości. Usłyszeliśmy głos młodych ludzi i będziemy nawiązywali z nimi kontakty, wzmacniali ich pozycję i angażowali się we wspólne działania, zapewniając im różne możliwości, począwszy od strategii Global Gateway – oferty UE dla partnerów w zakresie inwestycji, które służą ludziom i całej Ziemi.
Plan działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych UE opiera się na trzech filarach działań, które pomogą kształtować partnerstwo UE z młodymi ludźmi w krajach partnerskich:
- partnerstwo na rzecz angażowania: zwiększenie udziału młodych ludzi w procesie kształtowania polityki i podejmowania decyzji;
Osoby młode domagają się kompleksowego podejścia mającego na celu zapewnienie im konstruktywnego, włączającego i rzeczywistego uczestnictwa i zasługują na takie podejście. UE jest zdecydowana zwiększyć możliwości wypowiedzi i przywódczą rolę młodzieży, w szczególności młodych kobiet i dziewcząt, działaczy i organizacji młodzieżowych, na wszystkich szczeblach zarządzania, od polityki krajowej po fora wielostronne, a także w ramach procesów UE;
- partnerstwo na rzecz wzmacniania pozycji: zwalczanie nierówności i zapewnianie młodym ludziom umiejętności i narzędzi niezbędnych do rozwoju;
Pozycja osób młodych jest wzmocniona, gdy są oni wysłuchiwani, a nierówności, które wpływają na ich życie, są zwalczane. UE będzie nadal wspierać transformację edukacji na całym świecie, m.in. dzięki inwestycjom w strategię Global Gateway. Będzie dążyć do zwiększania możliwości gospodarczych młodych ludzi i ich zdolności do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz stymulowania transformacji ekologicznej i cyfrowej na całym świecie. Celem UE jest także poprawa zdrowia, dobrostanu psychicznego i fizycznego młodych ludzi oraz ich dostępu do ochrony zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tym zakresie. UE będzie nadal zwracać szczególną uwagę na dzieci i młodzież żyjące w miejscach, w których trwa konflikt zbrojny.
- partnerstwo na rzecz łączenia ludzi: stwarzanie młodym ludziom możliwości nawiązywania kontaktów i wymiany opinii z rówieśnikami na całym świecie.
UE zamierza propagować mobilność młodzieży, wymiany i tworzenie sieci kontaktów jako zasadniczy aspekt wymiaru międzyludzkiego strategii Global Gateway. Celem jest zapewnienie różnorodności i integracji, a jednocześnie zwrócenie szczególnej uwagi na bariery społeczne i ekonomiczne, przepaść cyfrową i ryzyko związane z dezinformacją.
Plan działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych UE wzmocni bieżące inicjatywy i uruchomi nowe kluczowe inicjatywy skierowane do młodych ludzi na całym świecie, m.in.:
- inicjatywę „Młodzież i kobiety w demokracji” dysponującą środkami w wysokości 40 mln euro. Zwiększy ona możliwości wypowiedzi i przywództwo młodych ludzi, działaczy młodzieżowych i organizacji kierowanych przez młodzież na całym świecie, wzmacniając ich prawa, pozycję i udział w sprawach publicznych i politycznych. Inicjatywa będzie wspierać organizacje oddolne i młodych działaczy w dziedzinie nadzoru instytucjonalnego, walki z korupcją, obserwacji wyborów przez obywateli, wspierania demokratycznych reform, edukacji obywatelskiej, propagowania prawa do głosowania, wolności zrzeszania się i zgromadzeń oraz praw człowieka;
- Fundusz na rzecz Wzmocnienia Pozycji Młodzieży to nowa inicjatywa pilotażowa dysponująca środkami w wysokości 10 mln euro. Zapewni ona bezpośrednie wsparcie finansowe inicjatywom kierowanym przez młodzież w krajach partnerskich, koncentrującym się na celach zrównoważonego rozwoju na szczeblu lokalnym, zwłaszcza na ochronie środowiska i zmianie klimatu oraz włączeniu młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji i młodzieży marginalizowanej;
- Akademia Młodzieżowa Afryka–Europa przekaże wsparcie finansowe w wysokości 50 mln euro na możliwości uczenia się formalnego i nieformalnego oraz wymiany dla młodych ludzi chcących poprawić swoje umiejętności przywódcze i stworzyć sieci inicjatorów zmian w Afryce.
Plan działania na rzecz młodzieży wpisuje się w działania instytucji UE na rzecz obchodów Europejskiego Roku Młodzieży (2022) i zaznaczenia jego wymiaru międzynarodowego. Wskazuje na ważną rolę młodych ludzi w budowaniu lepszej przyszłości – bardziej ekologicznej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i cyfrowej.
Komisja Europejska