Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Komisja śledcza PE ds. Pegasusa i innych programów szpiegujących rozpoczęła pracę
We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie nowej komisji śledczej ds. wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegujących, wybrano na nim przewodniczącego i trzech wiceprzewodniczących.
Posiedzenie inauguracyjne nowej komisji w Parlamencie Europejskim, której zadaniem jest zbadanie sprawy stosowania oprogramowania Pegasus i innych programów szpiegowskich, odbyło się 19 kwietnia.
Posłowie wybrali posłów, którzy będą kierować pracami komisji:
- Przewodniczący: Jeroen Lenaers (EPP, NL)
- Pierwszy wiceprzewodniczący: Sándor RÓNAI (S&D, HU)
- Druga wiceprzewodnicząca: Diana Riba i Giner (Greens, ES)
- Trzeci wiceprzewodniczący: Moritz Körner (Renew, DE)
Podczas pierwszego spotkania posłowie wysłuchali także ekspertów, którzy przedstawili wyniki swoich badań nad Pegasusem i innymi odpowiednikami oprogramowania szpiegującego:
- Forbidden Stories: Laurent Richard & Sandrine Rigaud
- Citizen Lab: John Scott-Railton
- Amnesty International: Donncha Ó Cearbhail
Spotkanie można obejrzeć ponownie w centrum multimedialnym Parlamentu.
Nowo wybrany przewodniczący komisji Jeroen Lenaers (EPP, NL) powiedział:
„Widzieliśmy wiele przypadków, w których niewinni ludzie, tacy jak dziennikarze i prawnicy, byli celem ataków oprogramowania szpiegującego, i jest to ogromny problem dla demokracji i praworządności. Będziemy teraz zbierać informacje o stosowaniu Pegasusa i innych podobnych programów, a następnie przekształcimy te ustalenia w użyteczne zalecenia.”
W związku z domniemanym wykorzystaniem oprogramowania szpiegowskiego do inwigilacji Pegasus przeciwko dziennikarzom, politykom, funkcjonariuszom organów ścigania, dyplomatom, prawnikom, przedsiębiorcom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego i innym obywatelom, Parlament Europejski podjął w marcu decyzję o powołaniu nowej komisji śledczej, której zadaniem będzie zbadanie kwestii wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegowskich do inwigilacji oraz tego, czy ich stosowanie nie naruszyło prawa UE i praw podstawowych. Komisja ma przedstawić sprawozdanie końcowe po 12 miesiącach.
Parlament Europejski