Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Powiat Pszczyński wspiera Ukrainę
Starosta Barbara Bandoła prosi, by zgłaszać na specjalnie utworzony adres mailowy wszelkie możliwości wsparcia obywateli Ukrainy. Chodzi o wolontariat, zakwaterowanie, tłumaczenia czy transport. Koordynacją pomocy dla obywateli Ukrainy zajmuje się Powiat Pszczyński wspólnie z gminami.
Samorządowcy są po dwóch spotkaniach z wojewodą śląskim, na których przedstawił sytuację na granicy polsko-ukraińskiej. Starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu postanowieniem wojewody będą koordynować pomoc obywatelom Ukrainy na danym terenie wspólnie z samorządami gminnymi. Chodzi zarówno o organizację doraźnych miejsc zakwaterowania, organizację wyżywienia, pomocy socjalnej i psychologicznej, a także koordynację akcji humanitarnych. Pomoc będzie dotyczyła wszystkich osób, które przekroczyły granicę po 24 lutego.
– Najcenniejszą formą opieki nad przybywającymi jest przyjmowanie do siebie, do swoich domów i to już się dzieje. Na terenie naszego powiatu są zakwaterowani uchodźcy u mieszkańców m.in. w Pszczynie, w Kobiórze czy Woli. Mieszkańcom, którzy przyjmą naszych wschodnich sąsiadów do swoich domów należą się najwyższe wyrazy szacunku. Do uchodźców tak zakwaterowanych będziemy kierować pomoc z naszych magazynów. Obecność obywateli Ukrainy będzie legitymizowana, trzeba będzie zgłosić do gminy podstawowe dane związane między innymi z czasem przyjazdu do Polski, ilością osób. W sytuacji, gdy ilość potrzebujących będzie większa niż zaoferowane przez mieszkańców lokale, stworzymy warunki w internacie PZS nr 2 i w innych miejscach wspólnie z gminami. Wszystkie działania będziemy koordynować z burmistrzem i wójtami, co wynika z polecenia wojewody. W poniedziałek omówimy nasze działania podczas posiedzenia Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Do województwa śląskiego trafiają obywatele Ukrainy z punktów recepcyjnych na Podkarpaciu. Stamtąd przez instytucje państwowe jest organizowany transport po poszczególnych miejscowości. Na terenie naszego województwa zabezpieczono ok. 15 tysięcy miejsc do zakwaterowania i zaopiekowania się osobami, które uciekają przed wojną. Są to głównie kobiety i dzieci oraz osoby starsze, ponieważ mężczyźni w wieku 18-60 lat ze względu na powszechną mobilizację nie mogą wyjeżdżać z kraju.
– Ruch na granicy od 24 lutego jest coraz większy, po stronie ukraińskiej ludzie stoją nawet kilka dni. Na granicy są rejestrowani i kierowani do punktów recepcyjnych. Są przygotowywane nowe regulacje prawne dotyczące pobytu na terenie Polski. Z punktów recepcyjnych uciekinierzy udają się albo do swoich rodzin i znajomych, z którymi byli wcześniej w kontakcie, albo są kierowani do różnych rejonów, lub podróżują dalej traktując Polskę jako kraj tranzytowy. – informuje starosta Barbara Bandoła.
Służby pracują nad przygotowaniem konkretnych rozwiązań w zakresie edukacji – będą tworzone oddziały przygotowawcze, zaangażowani zostaną studenci z Ukrainy.
Równie ważna jest koordynacja pomocy humanitarnej. Zebrane rzeczy będą kierowane do punktów magazynowych u wojewody, skąd zostaną przewiezione transportem humanitarnym do Ukrainy. Tylko transport zorganizowany w ten sposób będzie wpuszczany za granicę. Nie ma możliwości wysyłania pomocy indywidualnie. Do transportu humanitarnego kwalifikują się tylko rzeczy nowe.
Drugi sposób to rozdysponowywanie rzeczy wśród osób zakwaterowanych na terenie kraju. Magazyn dla powiatu pszczyńskiego został zorganizowany w budynku przy ul. Bielskiej 32 w Pszczynie. Tu od wtorku potrwa zbiórka żywności, koców, śpiworów, pościeli, środków higienicznych i kosmetyków.
Każdy uchodźca zostanie objęty prawem do korzystania z opieki zdrowotnej finansowanym przez NFZ. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby, które docierają do Polski uzyskały taki status.
– Pracujemy nad skoordynowaniem działań na terenie powiatu. Uzgadniamy wspólne rozwiązania. W naszym powiecie budujemy bazę danych o możliwościach pomocy ze strony mieszkańców pod adresem mailowym ukraina@powiat.pszczyna.pl Bardzo proszę o zgłaszanie tam swoich możliwości. To ważne, bo do naszego powiatu będą kierowane do zakwaterowania osoby, które przekroczyły granicę ukraińską od 24 lutego i są rejestrowane w punktach recepcyjnych – mówi Barbara Bandoła.
Już teraz zaangażowanie mieszkańców powiatu pszczyńskiego w pomoc obywatelom Ukrainy jest ogromne. – Wspólnie jesteśmy w stanie zrobić dużo dobrego. Zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej www.powiat.pszczyna.pl oraz profili w mediach społecznościowych, na bieżąco będziemy informować, co jest potrzebne. Bardzo dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli – mówi starosta.
Wsparcie zaoferował partnerski Powiat Anhalt-Bitterfeld. Przyjaciele z Niemiec zorganizowali podobna zbiórkę darów dla obywateli Ukrainy, którzy znajdą zakwaterowanie w naszym powiecie. Konkretna pomoc rzeczowa trafi do powiatu pszczyńskiego początkiem marca.
Powiat Pszczyński