Tam dom Twój, gdzie serce Twoje! – artystyczny happening Anny Flagi  

Projekt artystyczny pn. „Flagi Pani Flagi” ma swój ciąg dalszy. Tym razem flagi będą opowieścią o domu – i tym straconym i tym, którego wciąż się szuka. W tym roku Anna Flaga zaprasza żorzan a także przebywających w Żorach obywateli Ukrainy do wspólnego stworzenia flagi.

Pierwsze dni maja to wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków. 2 maja celebrujemy istnienie jednego z najważniejszych elementów składających się na naszą tożsamość narodową – powiewająca na wietrze biało-czerwona flaga ma nam przypominać o wartościach, które wspólnie wyznajemy jako naród.

Nawiązując do własnego nazwiska, żorska artystka Anna Flaga po raz kolejny organizuje happening artystyczny, którego celem  jest łączenie mieszkańców Żor oraz przesłanie nadziei w trudnych czasach. W tym roku artystka zaprasza do współtworzenia dzieła wszystkich chętnych mieszkańców, a w szczególności tych, którzy przybyli do naszego miasta całkiem niedawno z Ukrainy. Ukraińcy przyjeżdżający od końca lutego do Polski poszukują nie tylko fizycznego schronienia przed wojną, ale także miejsca, które (przynajmniej na jakiś czas) zastąpi im własną ojczyznę, walczącą obecnie o swoją wolność i suwerenność.

Happening artystyczny odbędzie się w poniedziałek, 2 maja od godz. 12:00 przy siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach, przy ul. Muzealnej. Wspólna flaga, która powstanie w ramach projektu będzie zapisem najnowszej historii naszego miasta i Europy oraz wyrazem nadziei z jaką patrzymy w przyszłość. Artystce zależy na tym, aby powierzchnię płótna pokryły obrysy dłoni większych i mniejszych, starszych oraz młodszych, dłoni zarówno polskich, jak i ukraińskich. A w nich imiona oraz nazwy miast, z których przybyli lub miejsc dla nich ważnych. Bo Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do naszego miasta to nie tylko „uchodźcy” czy „grupa osób potrzebujących pomocy”, ale przede wszystkim ludzie o konkretnych imionach, pasjach i unikatowych umiejętnościach. Każdy z nich ma swoją własną historię do opowiedzenia, tak samo jak swoją opowieść ma każdy mieszkaniec Żor; niektórzy z nas urodzili się w tym mieście, inni przybyli tu za pracą czy miłością życia i z czasem także i dla nich Żory stały się domem. A skoro razem mieszkamy, to warto się bliżej poznać.

W tym dniu przed Muzeum będzie powiewać flaga artystki odnoszącą się do aktualnych wydarzeń związanych z Ukrainą. Tym razem Anna Flaga ustosunkuje się do bardzo niepokojącej sytuacji za naszą granicą, podejmie wyzwanie artystyczne walcząc w imię wolności w sobie właściwy sposób.


Твій дім там, де твоє серце! – мистецький перформенс Анни Флаги

Жорських українців запрошують спільно створити прапор надії

Мистецький проект під назвою «Прапори Пані Флаги» (Flagi Pani Flagi) отримав своє продовження. Цього разу прапори будуть розповіддю про дім  –  як про втрачений, так і про той, який шукаємо. Цьогоріч художниця Анна Флага запрошує жожан, а також мешканців України, які перебувають у нашому місті, до спільного створення прапора.

Перші дні травня – особлива пора для всіх поляків. 2 травня ми відзначаємо існування одного з найважливіших елементів нашої національної ідентичності – біло-червоний прапор, що розвіюється на вітрі, нагадає нам про цінності, які ми визнаємо як народ.

Нав’язуючи до власного імені, художниця з Жор Анна Флага вкотре організовує мистецький перформенс, метою якого є об’єднати жожан та дати їм надію у важкі часи. Цього року мисткиня запрошує до спільного створення прапора всіх охочих мешканців, особливо тих, котрі нещодавно приїхали до нашого міста з України. Українці, приїжджаючи до Польщі з кінця лютого, шукають не лише фізичного притулку від війни, а й місця, яке (принаймні на якийсь час) замінить власну батьківщину, яка нині бореться за свою свободу та суверенітет.

Мистецький перформенс відбудеться у понеділок, 2 травня о 12:00 у приміщенні Міського музею в Жорах. Спільний прапор, який буде створено в рамках проекту, стане записом новітньої історії нашого міста та Європи та висловленням надії, з якою ми дивимось у майбутнє. Художник хоче, щоб поверхня полотна була покрита відбитками більших і менших, старших і молодших рук, як польських, так і українських, а них  – імена та назви міст, з яких вони приїхали, чи важливих для них місць. Тому що українці, які приїжджають до нашого міста, – це не лише «біженці» чи «група людей, які потребують допомоги», а передусім люди конкретними іменами, захопленнями та унікальними здібностями. Кожен з них має свою історію, як і кожен мешканець Жор має свою історію; деякі з нас народилися в цьому місті, інші переїхали сюди на роботу чи до коханої особи, і з часом Жори стали домом і для них. А оскільки ми живемо разом, то варто ближче пізнати один одного.

Цього дня перед музеєм майорітиме прапор митця, присвячений актуальним подіям, пов’язаним з Україною. Художниця представить свою позицію щодо дуже тривожної ситуації за кордоном, вона підніме мистецький виклик, по-своєму борючись за свободу у сусідній державі.

Urząd Miasta Żory

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.