Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Rybnik: Konsultujemy uchwały „śmieciowe”
Do 28 lutego br. trwają konsultacje czterech projektów uchwał, zmieniających bądź regulujących na nowo niektóre zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w Rybniku.
Przygotowane zmiany podyktowane są głównie przygotowywaniem Miasta do kolejnego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych (obecna umowa obowiązuje do 31 grudnia 2022 r.). Zmiany będą miały wpływ na przyszłe stawki opłaty śmieciowej,ponoszone przez mieszkańców Rybnika – celem zmian jest zmniejszenie kosztów transportu odpadów i tym samym ograniczenie wzrostu przyszłych opłat płaconych przez mieszkańców.
Opinie* na temat treści konsultowanych uchwał można wysyłać mailowo na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej: gospkom@um.rybnik.pl, w terminie do 28 lutego br.
* Konsultacje prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Rybnika nr 73/2022 z dnia 15.02.2022 r. Zgłaszać uwagi mogą wyłącznie organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Konsultowane uchwały:
Przygotowane zmiany dotyczą m.in. nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązku oznaczenia pojemników na odpady, umożliwiającego przyporządkowanie pojemnika do danej nieruchomości, zaś w przypadku nieruchomości w części zamieszkałych, a w części niezamieszkałych, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, oznaczenie powinno wskazywać, której części nieruchomości pojemnik dotyczy. Ta regulacja umożliwi podmiotom odbierającym odpady komunalne identyfikację nieruchomości objętych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.
Projekt uchwały dotyczy zmian w częstotliwości odbierania odpadów komunalnych (zmieszanych, segregowanych oraz bioodpadów) z nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi.
Zgodnie z projektem uchwały, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub innej, wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, określona będzie jako iloczyn zadeklarowanej liczby pojemników lub worków, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dzięki takiej formie naliczania, opłata będzie wyliczana stosownie do okresu korzystania z nieruchomości.
Zgodnie z projektem uchwały po 31 grudnia 2022 r (czyli terminie, do jakiego obowiązuje aktualna umowa na odbieranie i zagospodarowanie odpadów), właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zostaną objęci systemem gospodarowania odpadami, prowadzonym przez gminę. Będą oni mogli oczywiście nadal zawierać samodzielne umowy na wywóz odpadów, ale tylko pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia o wyłączeniu się z systemu odbierania odpadów zorganizowanego przez gminę wraz z kopią umowy na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych (obowiązkowo obejmującej 5 frakcji odpadów), podpisanej z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej.
Urząd Miasta Rybnika