Literackie nagrody „Juliusz” po raz piąty

42 biografie zgłoszono do tegorocznej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. 29 czerwca poznamy 5 nominacji zakwalifikowanych do finału Nagrody, a w październiku – najlepszą książkę. 

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną w języku polskim w roku ubiegłym. Laureatem corocznej Nagrody może być tylko jedna książka, za którą podczas październikowych Rybnickich Dni Literatury wręczana jest okolicznościowa statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. 

Od poprzedniej edycji przedsięwzięcia nagradzamy biografię, gatunek, który w Polsce nie ma swojej osobnej nagrody. Dzięki temu rybnicka inicjatywa jest bardziej zauważalna. Ubiegłoroczna odsłona nagrody i aktualne spore zainteresowanie pokazują, że biograficzny rynek wydawniczy jest bardzo bogaty. Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” w nowym wydaniu wzbudziła spore zainteresowanie wielu wydawnictw, ekspertów z dziedziny literatury i czytelników, którzy bardzo chętnie sięgają  po tę formę literacką, jaką jest biografia – wskazuje prezydent  Rybnika Piotr Kuczera. 

Do tegorocznej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz zgłoszono 42 biografie. Wśród autorów mistrzowie reportażu, dokumentaliści, historycy czy artyści – m.in. takie nazwiska jak: Norman Davies, Muniek Staszczyk, Andrzej Sikorowski, Kazimierz Kutz, Angelika Kuźniak, Cezary Łazarkiewicz, Dariusz Kortko. Na kartach książek zaś bohaterowie: Olga Boznańska, Elżbieta i Krzysztof Zanussi, Halina Konopacka, Jeremi Przybora, Danuta Szaflarska, Krzysztof Wielicki, Irena Kwaiatkowska… i wiele innych ciekawych postaci. 

Z pełną listą książek zgłoszonych do konkursu można zapoznać się na stronie nagrody

Kapituła konkursu ma teraz 3 miesiące na przeczytanie wszystkich pozycji i wytypowanie 5 nominacji do nagrody. Tegoroczne jury konkursu tworzą: Aleksandra Klich, Agata Passent, Małgorzata Szejnert, prof. Zbigniew Kadłubek, Aleksander Kaczorowski i Michał Nogaś. 

Dotychczasowi laureaci Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”:

  • 2016 – Małgorzata Czyńska  „Kobro. Skok w przestrzeń”
  • 2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
  • 2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”
  • 2019 – Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”

Informacja prasowa Urzędu Miasta Rybnik

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.