Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Jurajski rezerwat Ruskie Góry powiększony
Jurajski rezerwat Ruskie Góry, położony w gminie Pilica, został nieznacznie powiększony. Zarządzenie w tej sprawie wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
Rezerwat został utworzony w roku 2000 w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych cennego lasu, na który składają się zbiorowiska roślinne żyznej buczyny sudeckiej i jaworzyny górskiej.
Dotychczas powierzchnia rezerwatu wynosiła niespełna 154 hektary. Teraz do rezerwatu włączyliśmy dodatkowe półtorej hektara. – To niewiele, ale włączony fragment posiada podobną wartość przyrodniczą, co dotychczasowy rezerwat – mówi Łukasz Zych – rzecznik prasowy katowickiej RDOŚ.
– Rosną tu głównie sosny i na obrzeżach – 130-letnie buki, a także na razie dość młode – jodły – dodaje Zych.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat leśnicy celowo nie prowadzili na tym terenie prac gospodarczych, traktując go jako przyszły rezerwat przyrody. Po powiększeniu powierzchnia rezerwatu wynosi dokładnie 155,50 ha.
Rezerwat Ruskie Góry nie jest udostępniony do ruchu turystycznego. Po jego skraju przebiega czarny Szlak Partyzantów Ziemi Olkuskiej.
To nie ostatnie powiększenie rezerwatu planowane na ten rok. Najprawdopodobniej w połowie roku dojdzie do znacznego powiększenia rezerwatu Segiet, leżącego na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach