Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Klaster energii – celem rozwój OZE i czyste powietrze
Częstochowa i okoliczne gminy chcą wspólnie rozwijać niskoemisyjną gospodarkę energetyczną z udziałem środków unijnych. Porozumienie dotyczące powołania klastra energii podpisali 20 grudnia samorządowcy, związek subregionalny oraz DOEKO Group.
Misją Klastra jest współpraca inwestycyjna, naukowa i badawcza prowadząca do rozwoju nowoczesnej, efektywnej, zdywersyfikowanej, niskoemisyjnej lokalnej gospodarki energetycznej. Jego zadaniem będzie poprawa lokalnego i subregionalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz optymalizacja wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Kontekstem powołania klastra są przygotowania do wykorzystania środków unijnych, które w nowym okresie programowania będą w dużej mierze przeznaczone na zieloną energię i gospodarkę niskoemisyjną.
– Chodzi m.in. o to, aby na rozwój odnawialnych źródeł energii, wymianę źródeł ciepła i projekty termomodernizacyjne pozyskiwać poprzez klaster środki zewnętrzne dla Częstochowy i okolicznych gmin – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Naszym celem jest zielona energia i czyste powietrze, o które możemy lepiej zadbać dzięki wspólnym działaniom i projektom.
Poprzez klaster mają być wdrażane nowe rozwiązania technologiczne, w tym innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystywaniem dostępnych lokalnie zasobów, z których będą mogły korzystać samorządy, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Klaster ma zapewnić szerszy dostęp do energii oraz optymalizację usług komunalnych Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) powinno przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska w miastach i gminach subregionu.
– Chcemy, aby dzięki działalności klastra jak najwięcej energii było na danym terenie produkowane i konsumowane – deklaruje Szymon Kozak, prezes DOEKO, firmy zajmującej się m.in. doradztwem inwestycyjnym w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.
Klaster energii ma być platformą współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, środowiskiem naukowym reprezentowanym przez instytucje badawczo-wdrożeniowe, przedsiębiorcami oraz ich organizacjami oraz wszelkimi instytucjami i podmiotami deklarującymi włączenie się w realizację założonych celów.
Porozumienie w sprawie klastra energii oparte na przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii podpisali w poniedziałek w Urzędzie Miasta Częstochowy: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wójt Mstowa Tomasz Gęsiarz, wójt Olsztyna Tomasz Kucharski, wójt Poczesnej Krzysztof Ujma, wójt Rędzin Paweł Militowski, dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego Wojciech Ostaszewski (Związek będzie liderem Klastra) oraz Szymon Kozak – prezes DOEKO Group Sp. z o.o., która będzie koordynować działania klastra.
Tego samego dnia porozumienie zawarły także gminy powiatu myszkowskiego, a w najbliższych dniach sygnowane będą porozumienia pozostałych gmin powiatu ziemskiego częstochowskiego oraz powiatu kłobuckiego. W subregionie północnym powstaną zatem 4 klastry energii, mające realizować zadania związane z rozwojem OZE i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej.
Urząd Miasta Częstochowy