Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 w Akademii WSB
3500 studentów z kraju i zagranicy rozpoczęło dziś nowy Rok Akademicki w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Uroczystość odbyła się w sali Audytorium Maximum. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Jajuga.
27. Inauguracja Roku Akademickiego w Akademii WSB rozpoczęła się o godzinie 13:00 wykonaniem hymnu Gaudeamus Igitur. Podczas uroczystości nowo przyjęci studenci oraz doktoranci Akademii WSB złożyli ślubowanie.
– Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej Uczelni. To także okazja do refleksji nad naszymi dotychczasowymi dokonaniami, ale również i wyzwaniami, jakie przed sobą stawiamy. Ze szczególną dumą i radością podkreślam, że w minionym roku funkcjonowania Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, uczelnia zdobyła 3. pozycję w Polsce w prestiżowym rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Nasze zaangażowanie, pasja oraz codzienna ciężka praca zostały docenione przez ekspertów i zapewniły nam tak wysoką pozycję. – mówiła podczas wystąpienia inauguracyjnego Rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.
Z okazji uroczystości na ręce JM Rektor, okolicznościową laudację przesłał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.
Najważniejszym momentem Inauguracji Roku Akademickiego był Akt Immatrykulacji, który poprowadziła Prorektor ds. nauki i kształcenia – dr hab. Katarzyna Szczepańska – Woszczyna, prof. AWSB – Mam ogromną przyjemność i zaszczyt powitać Was w gronie społeczności akademickiej AWSB. Dzisiejszy dzień z pewnością jest jednym z najważniejszym w Waszym życiu. Otwierają się przed Wami nieskończone możliwości realizacji zainteresowań naukowych, aktywności oraz pasji. Działajcie w Samorządzie Studenckim, Kołach Naukowych, Akademickim Związku Sportowym, życzę Wam powiedzenia i wielu radości. Uroczystego Aktu Immatrykulacji dokonała JM Rektor, a ślubowanie złożyli studenci studiów I stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich, studenci zagraniczni oraz doktoranci Akademii WSB.
Po raz dwudziesty wręczone zostało wyróżnienie „Lidera Roku”, ustanowione przez Senat Uczelni. Laureatami tej prestiżowej nagrody są absolwenci, którzy uzyskali w trakcie wszystkich lat studiów najwyższe średnie ocen, a także wyróżnili się aktywną i znaczącą działalnością naukową społeczną, kulturalną na rzecz społeczności akademickiej. Tytuł oraz statuetkę „Lidera Roku 2021” z rąk JM Rektor otrzymała Jagoda Nocoń – absolwentka Kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. Koordynatorka II, III i IV edycji Programu Legia Akademicka i Zostań Żołnierzem RP. Uczestnik III edycji programu Legia Akademicka. Z zaangażowaniem i pasją reprezentuje Akademii WSB w otoczeniu społecznym, a zwłaszcza w służbach mundurowych, administracji publicznej.
Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody i wyróżnienia za działalność naukową i organizacyjną na rzecz Akademii WSB, które otrzymali:
•dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB – wyróżnienie Rektora za autorstwo monografii wydanej przez wiodące światowe wydawnictwo akademickie, ujęte w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe MEiN poziomu II oraz za prace naukowe opublikowane w czasopismach z grupy TOP 10 najwyżej cytowanych światowych czasopism według bazy Scopus.
•prof. dr hab. Zbigniew Makieła – wyróżnienie Rektora za redakcję naukową oraz autorstwo rozdziałów w monografii wydanej przez wiodące światowe wydawnictwo akademickie, ujęte w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe MEiN poziomu II oraz za publikacje w recenzowanych czasopismach światowych z grupy Q2 według bazy Scopus.
•dr Karolina Walancik-Ryba – wyróżnienie Rektora za autorstwo monografii wydanej przez wiodące akademickie wydawnictwo zagraniczne wskazane w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe MEiN poziomu I.
•dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB – wyróżnienie Rektora za rozwój potencjału naukowego Uczelni poprzez animowanie aktywnej działalności Instytutu Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną.
•dr Paulina Polko – wyróżnienie Rektora za rozwój potencjału naukowego Uczelni poprzez udział w międzynarodowych badaniach interdyscyplinarnych w ramach EuropeanCooperation in Science and Technology, finansowanych z programu Horyzont 2020 oraz za rozwój dyscypliny i kierunku kształcenia Bezpieczeństwo Narodowe.
•dr hab. inż. Katarzyna Chruzik, prof. AWSB oraz dr inż. Iwona Krzyżewska – wyróżnienie Rektora za rozwój potencjału naukowego Uczelni poprzez opracowanie i realizację projektów badawczo-wdrożeniowych na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego.
•dr inż. Karol Jędrasiak, dr Michał Szyszka, dr Paweł Buchwald – wyróżnienie Rektora za opracowanie i realizację innowacyjnego projektu badawczo-rozwojowego finansowanego w ramach programu NCBR związanego z rozwojem narzędzi detekcji fakenews.
•dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB – wyróżnienie za nieustanne dzielenie się pasją, przekraczanie granic i odwagę w realizacji marzeń na szlaku z Porto do Santiago de Compostela – otrzymuje.
WYRÓŻNIENI STUDENCI
•Zofia Niedźwiedzka – absolwentka studiów licencjackich na kierunku Ekonomia, Filologia, studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie oraz studentka studiów magisterskich na kierunku English in management – wyróżnienie za dobre wyniki w nauce i działalność organizacyjną na rzecz Uczelni.
• Wiktoria Kolano – absolwentka studiów licencjackich na kierunku Bezpieczeństwo narodowe, studentka studiów magisterskich na kierunku BN; Marcelina Pilarska – studentka studiów magisterskich na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – wyróżnienie za działalność organizacyjną na rzecz Akademii WSB.
• Magdalena Czerw – absolwentka studiów licencjackich na kierunku Bezpieczeństwo narodowe, studentka studiów magisterskich na kierunku BN; Karol Król – absolwent studiów licencjackich na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i studiów magisterskich na kierunku Pedagogika – wyróżnienie Rektora za wysokie osiągnięcia sportowe
• Magdalena Stawowy – absolwentka studiów licencjackich na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe, studentka studiów magisterskich na kierunku Pedagogika; Paweł Sobański – absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku Informatyka – wyróżnienie Rektora za działalność organizacyjną na rzecz Akademickiego Związku Sportowego Akademii WSB.
Wykład inauguracyjny pt. „Sztuczna inteligencja – szansa i ryzyko dla gospodarki i społeczeństwa”wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Przewodniczący Zespołu Nauk Społecznych Rady Doskonałości Naukowej.
Uroczystość Inauguracji poprzedziło Nabożeństwo Ekumeniczne, które odbyło się o godzinie 11.00 w Bazylice pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
Akademia WSB