Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Chorzów: 4 maja świętujemy Floriana, przywracamy tradycje
Przez dziesiątki lat 4 maja w każdym z hutniczych miast świętowano pracę ludzi ognia. Urząd Miasta Chorzowa wraz z powstającym Muzeum Hutnictwa przywracają niektóre z tradycji związanych z obchodami dnia św. Floriana. Warto przypomnieć, że od 1993 r. święty Florian jest patronem miasta.
Już w najbliższy wtorek, 4 maja, na rynku, o godz. 12:00 z okazji święta hutników i strażaków odbędzie się okolicznościowy koncert Orkiestry Dętej Huty Batory (dyrygent Jerzy Cyprys),
a o godz. 14:00 uroczyste złożenie kwiatów pod figurą św. Floriana na skwerze obok budynku dyrekcji Huty „Batory” przy ul. Dyrekcyjnej (Chorzów Batory). Kwiaty złożone zostaną m.in. przez Prezydenta Miasta, Przewodniczącego Rady Miasta, reprezentantów Zarządu „Alchemia S.A., przedstawicieli związków zawodowych i dyrektora Muzeum Hutnictwa. Uroczystości towarzyszyć będzie występ orkiestry dętej. Ze względu na nadal obowiązujące ograniczenia pandemiczno-sanitarne wydarzenia odbywać będą się z zachowaniem wszelkich niezbędnych wymogów.
Tradycyjnymi flagami hutniczymi udekorowane zostaną wybrane ulice w centrum miasta, a także wieża ratusza. Dodatkowo gmach Urzędu Miasta z 4. na 5. maja podświetlony zostanie na pomarańczowo, co będzie symbolicznym nawiązaniem do jednego z kolorów hutniczej flagi. Z okazji dnia św. Floriana w centrum miasta pojawią się także okolicznościowe plakaty. Ponadto każdy z użytkowników najpopularniejszego serwisu społecznościowego będzie mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanej nakładki na zdjęcie profilowe.
Przede wszystkim jest to jednak okazja, aby za pośrednictwem mediów przekazać życzenia.
– W dniu św. Floriana wszystkim hutnikom, strażakom, koksownikom, kominiarzom, kowalom, a także garncarzom i piekarzom składam wyrazy szacunku i uznania. Dziękuję za Waszą pracę. Niech św. Florian – patron Chorzowa otacza wszystkich mieszkańców opieką– mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.
Ponad dwieście lat hutnictwa to nie tyko budynki, maszyny i urządzenia. To także dziedzictwo niematerialne – tradycja, obrzędowość, zwyczaje. Pamięć o tym wszystkim chcemy w naszych działaniach czynić „żywą”. Obchody św. Floriana są ku temu świetną okazją – dodaje Adam Kowalski Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Urząd Miasta w Chorzowie