Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
5 na weekend: Małgorzata Tkacz-Janik
Maja Staśko i Patrycja Wieczorkiewicz oddają głos ofiarom gwałtów. Jak w Polsce wyglądają mechanizmy i schematy rządzące myśleniem ofiar, policji, sądów i społeczeństwa? Lektura aktualna ze względu na złożony niedawno projekt ustawy zmieniający definicję gwałtu w prawie.
Gwałt Polski, Maja Staśko , Patrycja Wieczorkiewicz, 2020, Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Tureckie seriale nie kojarzą się z dobrymi, skłaniającymi do myślenia produkcjami, jednak szkoła filmowa tego kraju coraz bardziej się rozwija. Dobrym przykładem jest dostępny na Netflixie serial Etos. Sytuacja polityczna, duże rozwarstwienie społeczne i religia mają znaczący wpływ na życie bohaterów serialu.
Etos, 2020, Netflix
Problemy rasowe w Stanach Zjednoczonych to mimo zachodzących zmian społecznych wciąż aktualny problem. Film XIII poprawka jest wartościowy również ze względu na obecną sytuację społeczno – polityczną w Polsce.
XIII poprawka, 2016, Netflix
Katarzyna Szota-Eksner spisuje historie kobiet z sąsiedztwa. Jak Polska długa i szeroka namawia kobiety do szukania siły w sobie i pokazuje, że to możliwe bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Kobiety dla Kobiet – HerStory.
HerStory, Katarzyna Szota-Eksner
60 x 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie to wystawa której celem jest wprowadzenie do głównego nurtu opowieści o historii Górnego Śląska postaci kobiecych poprzez zestawienie bohaterek z przeszłości ze współczesnymi kobietami, mieszkankami województwa śląskiego. Niezwykłe grafiki do wystawy stworzyła Marta Frej. W niedzielę (14.03) w godz. 12:00, 14:00 i 16:00 zapraszam na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które będę prowadzić.
60 x 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie, Małgorzata Tkacz-Janik, Marta Frej, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim