Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Sąd skazał trzech lekarzy w sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
ŚWIAT: Premier Słowacji Robert Fico ogłosił, że jego kraj poprze 18. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. W opublikowanym nagraniu wydał polecenie słowackim przedstawicielom w UE, by zatwierdzili sankcje, mimo wcześniejszego sprzeciwu. Fico określił to jako „pierwszy etap suwerennej walki o interesy narodowe” i zapowiedział, że nie wyklucza zablokowania kolejnego, 19. pakietu, jeśli Bruksela nie spełni oczekiwanych gwarancji ws. dostaw rosyjskiego gazu.
ŚWIAT: Biały Dom poinformował, że Donald Trump został zdiagnozowany z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych. Schorzenie wykryto po zauważeniu obrzęku nóg, a potwierdziło je badanie dopplerowskie. Rzeczniczka Karoline Leavitt podkreśliła, że nie stwierdzono zakrzepicy ani niewydolności serca. Stan byłego prezydenta nie budzi obecnie niepokoju, a jego wyniki badań są w normie.
ŚWIAT: MSZ Rosji oskarża Zachód o przygotowywanie Mołdawii do roli państwa frontowego NATO. Rzeczniczka Maria Zacharowa stwierdziła, że Mołdawia „jest przygotowywana do bycia drugą Ukrainą”, wskazując na rosnącą liczbę wspólnych ćwiczeń wojskowych z NATO. Już wcześniej Siergiej Ławrow przestrzegał przed rzekomą „militaryzacją” Kiszyniowa i zarzucał UE oraz NATO niszczenie formatu negocjacyjnego ws. Naddniestrza. Moskwa kontynuuje propagandową narrację o zachodnim zagrożeniu w regionie.
POLSKA: Sąd Rejonowy w Katowicach skazał trzech lekarzy w sprawie śmierci ciężarnej Izabeli z Pszczyny. Andrzej P. otrzymał 1,5 roku więzienia i 6-letni zakaz wykonywania zawodu, Michał M. – 1 rok i 3 miesiące więzienia oraz również 6-letni zakaz, a Krzysztof P. – rok więzienia w zawieszeniu, grzywnę i 4-letni zakaz. Sąd uznał, że lekarze narazili pacjentkę na utratę życia i nie podjęli odpowiednich działań. Tragedia z 2021 roku wywołała ogólnopolskie protesty i debatę o prawach kobiet.
POLSKA: Polskie MSZ złożyło oficjalny protest w Watykanie po kontrowersyjnych wypowiedziach biskupów Meringa i Długosza. Resort zarzuca im naruszanie zasad konkordatu i promowanie nacjonalizmu. Ks. prof. Andrzej Kobyliński krytykuje démarche jako „nieproporcjonalne” i „kompromitujące”. Jego zdaniem sprawa powinna być przedmiotem debaty publicznej, nie interwencji dyplomatycznej. Duchowny ostrzega, że działania MSZ mogą zaszkodzić wizerunkowi Polski na arenie międzynarodowej i sugeruje, że pismo mogło pochodzić ze środowiska związanego z Romanem Giertychem.
POLSKA: Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powołał gen. bryg. Michała Strzeleckiego na stanowisko dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. Strzelecki zastąpił gen. dyw. Sławomira Drumowicza, który zakończył służbę. Nowy dowódca to doświadczony oficer, były dowódca JWK i 6. Brygady Powietrznodesantowej. Szef MON podkreślił gotowość sił specjalnych wobec rosnącej agresji Rosji i zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy.
POLSKA: Forum Energii opublikowało analizę „Rozpakowujemy pakiet Gotowi na 55”, w której wyjaśnia najważniejsze założenia unijnego pakietu klimatycznego. Jego celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku względem 1990 r. Wymogi różnią się między państwami i sektorami. Największe zmiany czekają sektor energetyczny i przemysł energochłonny, które muszą przyspieszyć dekarbonizację. Dokument stanowi kompendium wiedzy o nadchodzących zmianach w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
POLSKA: Po brutalnym pobiciu obywatela Paragwaju w Wałbrzychu, do którego doszło w wyniku fałszywej plotki, Agnieszka Kosowicz z Fundacji Polskie Forum Migracyjne ostrzega przed narastającą atmosferą pogromową w Polsce. W sobotę planowane są marsze przeciwko migrantom w wielu miastach. Kosowicz zarzuca rządowi bierność wobec samowolnych “kontroli” i działań bojówek oraz apeluje o zdecydowaną reakcję. Podkreśla, że to lokalna policja wykazuje więcej determinacji niż władze centralne..
ŚLĄSKIE: W punkcie wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku w Pyrzowicach od lipca 2024 r. wystawiono już 4400 dokumentów. Najwięcej – 621 – wydano w sierpniu 2024 r. Punkt odpowiada na nagłe potrzeby podróżnych, np. w przypadku utraty dokumentów. Paszport można uzyskać za 30 zł, bez potrzeby posiadania zdjęcia. Działa od poniedziałku do piątku w terminalu B. Prezes GTL Artur Tomasik oraz wojewoda Marek Wójcik podkreślają, że punkt powinien pozostać na stałe ze względu na rosnącą liczbę pasażerów.
ŚLĄSKIE: Osiem zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego zostanie zrealizowanych w Sosnowcu za blisko 3 mln zł do końca 2025 roku. Powstaną m.in. ogród relaksacyjny przy Bulwarze Czarnej Przemszy, Zielonogórska Strefa Rekreacji, plac zabaw „Bajkoteka”, sensoryczny ogród nauki oraz wybieg dla psów. Inwestycje obejmują place zabaw, strefy rekreacyjne i modernizacje istniejących przestrzeni. MZUK przygotowuje też kolejne realizacje – m.in. remonty ulic, rewitalizacje terenów zielonych i rozbudowę infrastruktury przy szkołach.
ŚLĄSKIE: Powiat bielski uzyskał rządowe dotacje celowe na trzy inwestycje związane z odbudową po powodzi z września 2024 r. Największym przedsięwzięciem będzie odbudowa mostu na ul. Mazańcowickiej w Ligocie nad rzeką Wapienicą. Prace ruszą w 2026 roku. Wcześniej naprawione zostaną przepusty w Kaniowie (ul. Młyńska, 2025 r.) i Bestwinie (ul. Krakowska, 2026–2027). Dodatkowo pozyskano środki na dokumentację dotyczącą osuwiska w Jasienicy. Trwa także odbudowa infrastruktury po wcześniejszej powodzi z czerwca 2024 r.