Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Protesty w Czarnogórze, wykradzione numery PESEL, gliwicka oczyszczalnia walczy z nielegalnymi zrzutami
Świat Tysiące Czarnogórców demonstrowało w czwartek w Podgoricy, żądając dymisji szefa MSW i wicepremiera oraz działań na rzecz „demilitaryzacji społeczeństwa” po strzelaninie w Cetyni, gdzie zginęło 13 osób. Protesty zbiegły się z wizytą unijnej komisarz ds. rozszerzenia Marty Kos, która omawiała przyszłość Czarnogóry w UE. Kos wyraziła nadzieję na zakończenie negocjacji akcesyjnych do 2029 r. Tragedia wywołała debatę o bezpieczeństwie i odpowiedzialności władz, co może wpłynąć na proces integracji z Unią Europejską oraz zmiany polityczne w kraju.
Świat Biuro premiera Izraela Binjamina Netanjahu ogłosiło osiągnięcie porozumienia z Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników. Decyzja wymaga zatwierdzenia przez Gabinet Bezpieczeństwa. Porozumienie obejmuje wymianę zakładników na palestyńskich więźniów oraz stopniowe wycofywanie wojsk Izraela ze Strefy Gazy. Jeśli rząd zaakceptuje ugodę, zawieszenie broni rozpocznie się w niedzielę. Plan przewiduje uwolnienie 33 osób w kilku etapach. Hamas przetrzymuje obecnie 94 zakładników, z których los wielu pozostaje nieznany. Porozumienie może być krokiem ku trwałemu zakończeniu konfliktu.
Polska Firma EuroCert padła ofiarą ataku ransomware, w wyniku którego wyciekły dane klientów, kontrahentów i pracowników, w tym numery PESEL i dowodów osobistych. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował o działaniach służb zmierzających do minimalizacji strat. Zaleca on szczególną ostrożność wobec podejrzanych wiadomości oraz zastrzeżenie numeru PESEL za pomocą aplikacji mObywatel. Atak miał miejsce 12 stycznia, a EuroCert, świadcząca kwalifikowane usługi zaufania, współpracuje m.in. z podmiotami publicznymi i dużymi firmami. Trwa analiza wektora ataku przez NASK.
Śląskie W dniach 10–15 stycznia Katowice zmagały się z obfitymi opadami śniegu i mrozem. Miejskie służby odśnieżyły ponad 21 000 km dróg, zużywając prawie 1 440 ton soli i 17 ton piasku. MPGK działało intensywnie, angażując ponad 20 jednostek sprzętu oraz pracowników ręcznie udrażniających chodniki. Miejski Zarząd Ulic i Mostów wspierał działania na głównych arteriach, wykorzystując m.in. 13 ciągników i 10 odśnieżarek ręcznych. Dzięki efektywnej koordynacji i podziałowi miasta na kategorie odśnieżania, drogi i chodniki pozostawały przejezdne, zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo.
Śląskie Gliwicka Centralna Oczyszczalnia Ścieków zmaga się ze skutkami nielegalnego zrzutu substancji oleistych, zawierających tłuszcze i detergenty. W wyniku incydentu w układzie technologicznym pojawiły się zakłócenia, w tym nadmierna piana w komorach dopływowych. Sprawa została zgłoszona do prokuratury i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Substancja została częściowo zneutralizowana, a działania zapobiegają dalszemu skażeniu. Obecnie trwa usuwanie gęstej mazi z osadników wtórnych, która nie wykazuje szkodliwości dla środowiska. Oczyszczalnia zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, a jakość ścieków pozostaje monitorowana.
Polska Najwyższa Izba Kontroli (NIK) rozpoczęła doraźną kontrolę w celu oceny zagrożeń dla bezpieczeństwa lekowego Polaków. Badania obejmą m.in. dostępność aptek, nielegalny wywóz leków, działalność inspektoratów farmaceutycznych oraz brak strategii Ministerstwa Zdrowia w sektorze farmacji. Analizie poddane będą również przepisy tzw. „Apteka dla Aptekarza 2.0”, uznane za niekonstytucyjne we wrześniu 2024 r., oraz realizacja wcześniejszych wniosków NIK, których nie wdrożono. Sprawdzana będzie także działalność izb aptekarskich w procesie wydawania zezwoleń na prowadzenie aptek. Celem kontroli jest poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i zwiększenie dostępności leków dla pacjentów.