Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Prof. Glenn Albrecht będzie gościem Klubu Myśli Ekologicznej
Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają na 95 spotkanie KME
12 listopada 2024, godz. 20.00
W 2011 roku Glenn Albrecht opracował ramy koncepcyjne dla nowej ery. Zaproponował ideę SYMBIOCENU, aby zmienić sposób, w jaki myślimy i mówimy o świecie, a także aby wspierać nową narrację naszej ludzkiej i pozaludzkiej rzeczywistości. Opisany szczegółowo w książce Albrechta „Earth Emotions: New Words for a New World”, termin „symbiocen” pochodzi od symbiozy (konkretnie od starożytnych greckich słów sumbios, oznaczającego „życie razem” i kainos, oznaczającego „nowy”, jak w nowym okresie w historii). Symbiocen podkreśla symbiotyczne powiązania życia przeniknięte różnorodnością wszystkich istot żywych i promuje równowagę interesów oraz bardzo potrzebną współpracę, szczególnie teraz, gdy wiemy, że dominacja jednej istoty nad drugą prowadzi do zniszczenia. Prowadzi blog Psychoterratica https://glennaalbrecht.wordpress.com/.
Prof. Glenn Albrecht – obecnie jest honorowym członkiem School of Geosciences, University of Sydney. Pracował również na University of Newcastle jako profesor nadzwyczajny studiów środowiskowych do grudnia 2008 roku. Jego główne dzieło, Earth Emotions (2019), zostało opublikowane po francusku, hiszpańsku, a w 2024 roku także po holendersku. Zyskał międzynarodowe uznanie za swoją koncepcję „solastalgii”. Termin ten opisuje cierpienie wywołane zmianami środowiskowymi, które wpływają na ludzi oraz inne pozaludzkie istoty.
Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube: Barbara Wojtaszek (prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.
Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.
Klub Myśli Ekologicznej