Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Pink Bot, Triennale Grafiki Polskiej, Teatr Działań Wojennych
Najciekawsze wydarzenia artystyczne, projektowe i performatywne w siedzibie i poza siedzibą (pustostan) Muzeum Śląskiego w Katowicach! W najbliższych dniach zapraszamy nawernisaże trzech wystaw: Pink Bot, Triennale grafiki Polskiej, Teatr Działań Wojennych, briefing prasowy oraz seminarium dotyczące dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni użytkowych dla osób ze szczególnymi potrzebami.
• 12. Triennale Grafiki Polskiej – briefing prasowy dla mediów
Piątek, 25 października 2024, godzina: 11:00
Miejsce: Budynek Łaźni, Muzeum Śląskie w Katowicach
Wyjątkowe spotkanie dla mediów organizowane wspólnie z ASP Katowice, podczas którego przedstawiciele redakcji poznają ekskluzywnie, wcześniej niż sami zainteresowani oraz opiniapubliczna werdykt tegorocznej edycji Triennale Grafiki Polskiej.
Podczas spotkania będzie możliwość rozmowy z kuratorami wystawy, członkami międzynarodowego jury oraz władzami uczelni i instytucji Muzeum.
Wydarzenie dla dziennikarzy i przedstawicieli mediów.
• Wernisaż instalacji „Pink Bot” Pawła Orłowskiego
Piątek, 25 października 2024, godzina: 17:00
Miejsce: Hol kasowy, Muzeum Śląskie w Katowicach
Instalacja „Pink Bot” autorstwa Pawła Orłowskiego W Muzeum Śląskim to prezentacja sześciumonumentalnych rzeźb, w wyrafinowanym, odważnym i zwracającym uwagę różowym kolorze.
Projekt to społecznie zaangażowana inicjatywa artystyczna, mająca na celu wywołanie dyskusji na temat równości płci oraz narzuconych ról społecznych.
Paweł Orłowski (1975) to polski rzeźbiarz współczesny, który studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Universität der Künste w Berlinie. Jego prace są znane z innowacyjnego podejścia do formy oraz zaangażowania w tematy społeczne.
Wydarzenie otwarte dla publiczności.
• Wernisaż i gala rozdania nagród 12.Triennale Grafiki Polskiej
Piątek, 25 października 2024, godzina: 18:00
Miejsce: Sala audytorium, Muzeum Śląskie w Katowicach
W piątek 25 października o godzinie 18.00 poznamy w Muzeum Śląskim werdykt jury 12. Triennale Grafiki Polskiej. Pula nagród wynosi ponad 60.000 zł. Prace oceni jury, w którym tylko jedna osoba jest z Polski. Wystawa główna (pokonkursowa) będzie prezentowana do 2 marca 2025 roku. Organizatorem konkursu są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i Muzeum Śląskiew Katowicach. Impreza została objęta Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.
Triennale Grafiki Polskiej (TGP) jest obecnie najbardziej prestiżową polską imprezą graficzną o charakterze konkursowym, rozpoznawalną i śledzoną także przez zagraniczne środowiska graficzne.
Wydarzenie otwarte dla publiczności.
• Teatr Działań Wojennych, autorstwa Wojciecha Kukuczki
Sobota, 26 października 2024, godzina: 19:00
Miejsce: Al. Korfantego 6, Katowice (przestrzeń miejskiego pustostanu, budynek galerii BWA)
Oprawa muzyczna wernisażu: Alicja z Krainy Dziwów
Wystawa czynna tylko do: 2 listopada 2024 r. w godz. 18:00 – 22:00
Autorska wystawa Wojciecha Kukuczki pt. „Teatr Działań Wojennych” przybierze formę instalacji artystycznej zaaranżowanej w przestrzeni katowickiego pustostanu.
Ekspozycja łączy elementy fotografii i multimediów, jest częścią projektu realizowanego przez autora od 2022 roku na Ukrainie.
Autor, w swoich pracach, porusza temat życia codziennego w czasie wojny, ukazując kontrast pomiędzy dramatycznymi wydarzeniami a codziennością, która toczy się w ich cieniu. Skupia się na udokumentowaniu momentów pozornie zwyczajnych, które jednak nabierają nowej, innej perspektywy w kontekście otaczających ich zniszczeń.
To nie tylko artystyczne doświadczenie, ale także emocjonalna podróż przez codzienność zwykłych ludzi w czasie wojny. Przestrzeń stanie się miejscem, gdzie będziemy mogli „fizycznie” doświadczyć realiów wojny – dźwiękiem, obrazem, ruchem oraz różnorodnymi bodźcami sensorycznymi, które przeniosą nas w centrum wydarzeń “wojennej codzienności”.
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie” prezentowanej w Muzeum Śląskim w Katowicach do 29.06.2025.
• Seminarium „Sztuka projektowania. Miasto, obraz, dźwięk”
28 i 29 października 2024, Muzeum Śląskie.
Wydarzenie w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Seminarium „Sztuka projektowania. Miasto – Obraz – Dźwięk” jest kontynuacją wcześniejszych inicjatyw, które były organizowane w Muzeum Śląskim, koncentrujących się na kulturze g/Głuchych i dostępności przestrzeni publicznych.
Nadchodzące seminarium będzie kontynuować tę tradycję, skupiając się na synergii między obrazem, dźwiękiem i doświadczeniem sensorycznym w kontekście przestrzeni miejskiej.
Podczas spotkania odbędzie się prezentacja dobrych praktyk i projektów koncentrujących się na „Deaf Space”, „Blind Space” i „Sensory Space”. Dyskusje dotyczyć będą konfrontacji teorii z praktyką, nowoczesnego designu z potrzebami dostępności oraz poszukiwania synergii między obrazem, dźwiękiem i doświadczeniem sensorycznym. W programie znajdą się panele dyskusyjne oraz warsztaty, które pozwolą uczestnikom na interaktywne zaangażowanie się w tematykę dostępności i projektowania uniwersalnego. Seminarium będzie miało formę hybrydową, umożliwiającą zarówno udział stacjonarny, jak i online.
Wydarzenie jest częścią projektu „Mapowanie percepcji”, organizowanego w ramach Europejskiego Miasta Nauki przez Muzeum Śląskie oraz partnerów konsorcjum akademickiego – Uniwersytet Śląski, Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnikę Śląską i ASP im. Jana Matejki w Krakowie.
Seminarium skierowane jest dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem przestrzeni i kultury – pracowników instytucji kultury, kuratorów, projektantów, edukatorów, studentów kierunków humanistycznych i projektowych.
Muzeum Śląskie