Powiat Bielski: Nabór do szkół ponadpodstawowych tylko do 17 czerwca

To już ostatni dzwonek dla absolwentów szkół podstawowych! Tylko do 17 czerwca można złożyć elektroniczny wniosek do wymarzonej szkoły. 

Paweł Urbańczyk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach mówi, że ten rok jest wyjątkowy, ponieważ jest mało dzieci w systemie rekrutacyjnym. „Sytuacja jest wyjątkowa, bo ten rocznik rekrutowaliśmy 2 lata temu i rok temu. To z pewnością sytuacja korzystna dla młodzieży, która ma większe szanse na naukę w wybranej placówce”- wyjaśnia nauczyciel. To skutek zmian prawnych dotyczących edukacji 6-latków. 

Czechowicki zespół szkół to największa placówka powiatowa, w której uczy się ponad tysiąc uczniów. Jak mówi Urbańczyk, to propozycja dla tych młodych ludzi którzy chcą po szkole znaleźć pracę. „Współpracujemy z ponad 150 pracodawcami, u których nasi uczniowie odbywają praktyki. Przedsiębiorcy są zadowoleni z naszej młodzieży, z poziomu kształcenia zawodowego i bardzo często uczniowie znajdują pracę w miejscu, w którym odbywali praktyki” – mówi dyrektor „resortówki”. 

Czechowicki ZSTiL to 5-letnie technikum, 3-letnia szkoła branżowa I stopnia orazliceum dla dorosłych. W tej pierwszej młodzi ludzie mają do wyboru 10 zawodów: ekonomista, elektryk, handlowiec, informatyk, logistyk, mechanik, mechatronik, technik fotografii i multimediów, technik reklamy oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. „Na rynku pracy poszukiwani są absolwenci naszej szkoły branżowej, którym dajemy możliwość kontynuacji nauki w naszym liceum. Są oni przyjmowani od razu do drugiej klasy, szkoła jest bezpłatna i kończy się maturą”- mówi dyrektor Urbańczyk. 

Organem prowadzącym dla ZSTiL jest Powiat Bielski. Ostatnią większą inwestycją była budowa sali gimnastycznej, przy które powstała także nowa siłownia. Imponuje wyposażenie pracowni mechatronicznej o wartości ponad 60 tys. zł, czy pracownia informatyczna tylko ze sprzętem Apple. Młodzież o zacięciu muzycznym realizuje się w Big Bandzie, który działa przy szkole. 

Nabór elektroniczny do 17 czerwca obowiązuje także do czechowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie. 

Powiat bielski jest organem prowadzącym również dla czechowickiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 oraz Powiatowego Zespołu Placówek-Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk. W tych placówkach nabór odbywa się na innych zasadach.

Powiat Bielski

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.