Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Śląskie bez granic – Międzynarodowe Dni Folklorystyczne w Raciborzu

Już w najbliższy piątek, 1 września o godzinie 18.00 Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na egzotyczne spotkanie z tradycją i kulturą artystów z różnych stron świata: Chorwacji, Bułgarii, Turcji, Egiptu, Zimbabwe, Ekwadoru i Wysp Zielonego Przylądka. Wydarzenie odbędzie się w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych ŚLĄSKIE BEZ GRANIC – Festiwal SILESIA 2023.

Bilety na koncert w cenie jedynie 5 zł można nabyć w kasach RCK oraz elektronicznie pod linkiem: https://biletyna.pl/event/view/id/347096

Festiwal folklorystyczny „Śląskie bez granic” organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. Zapraszane są zespoły z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor rodzimy, ale spojony pewnymi cechami wspólnymi, swoistymi dla każdorazowej edycji festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Inicjatorem wydarzenia jest radny sejmiku śląskiego Jarosław Szczęsny.

W koncercie wystąpią:

Matia Gubec (Chorwacja) – Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne powstałe w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Na repertuar zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji.

Hemus (Bułgaria) – zespół taneczny z miasta Vratsa powstał w 1967 roku. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii.

Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” (Turcja) powstał w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecznej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii.

Kythara (Egipt) założona w 1988 roku, jest jedną z największych organizacji zajmujących się profesjonalną edukacja kulturalną w Egipcie.

Uzambezi (Zimbabwe) to czołowy multidyscyplinarny zespół artystyczny Zimbabwe z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w pieśniach, tańcach, grze na bębnach oraz opowiadaniu afrykańskich historii.

Zespół tańca i muzyki andyjskiej „Inti Wayra” (Ekwador) prezentuje różnorodny folklor wszystkich prowincji Ekwadoru. W swoim repertuarze ma pieśni i tańce andyjskich Indian, naturalnych mieszkańców pogranicza Peru i Ekwadoru.

Bawtuquinhas & Tafunaba (Wyspy Zielonego Przylądka) zabierze nas do czterech zakątków świata, oferując tradycyjne występy, które odzwierciedlają muzyczne doświadczenia Afryki Zachodniej, Europy, Północnej Brazylii i USA.

Więcej o koncercie przeczytać można pod linkiem: https://tiny.pl/c97x1

Urząd Miasta Racibórz

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.