Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
„Pierwotność. Korzenie”, czyli warsztaty historyczne w ramach spotkań ogrodu spoůecznego „Zegrōdka w kastlikach” Muzeum Miejskiego w Tychach
Co czeka podczas trzeciego spotkania wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?
Śląska nazwa „Zegrōdka w kastlikach” oznacza ogródek w drewnianych skrzynkach. Podczas trzeciego spotkania zajmiemy się pracami i ekspresją twórczą w muzealnym ogrodzie – będziemy tworzyć i ustawiać drewniane skrzynie (kastliki). Pomogą nam w tym Róża Jaros – główna specjalistka w Dziale Zieleni Miejskiej i Małej Architektury Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, i Natalia Zdrzałek – członkini Zespołu Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Warsztaty historyczne będą dotyczyć korzeni – nie tylko tych związanych z roślinnością, ale i tych o naszej przeszłości. Dzięki Agacie Berger-Połomskiej dowiemy się, jak wyglądały dawne Tychy oraz jaką rolę pełniły w tej rzeczywistości rośliny i rolnictwo. Będą też opowieści o zielonej historii Ziemi Pszczyńskiej i roślinności, która dawniej porastała okolicę.
Kto może dołączyć do działań wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?
Zachęcamy do uczestnictwa mieszkanki i mieszkańców Tychów w każdym wieku, także tych najmłodszych – zawsze doceniamy rodzinne, przyjacielskie i międzypokoleniowe więzi. Liczymy również na członkinie i członków najbliższej, dzielnicowej i osiedlowych, społeczności ze Starych Tychów, osiedli A i B. To okazja, żeby mieć wpływ na ostateczny kształt okolicznej oazy zieleni – miejsca przyjemnego, bezpiecznego i dostępnego dla każdej i każdego.
Co czeka podczas kolejnych spotkań wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?
W trakcie kolejnych czterech sobotnich spotkań (w czerwcu, lipcu i wrześniu 2024 roku), będziemy inspirować się ogródkowo z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, także artystkami. Przed nami zwiedzanie, warsztaty artystyczne, tworzenie „zielonej” kapsuły czasu i piknik. Wspólnie z Janem Gąsiorem wejdziemy w głąb Puszczy Pszczyńskiej. Z kolei z Jakubem Skuchą (Dział Etnologii Muzeum Miejskiego w Tychach) odkryjemy nazwy i zastosowanie poszczególnych gatunków roślin. Zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem. A Natalia Sitko, muzealna edukatorka, podczas każdego ze spotkań zapewni ogrodowe aktywności dla najmłodszych. Wreszcie, wspólnie zasadzimy rośliny, by potem zaopiekować się wspólnym ogrodem. Finałem będzie wspólny piknik. Ogrodem społecznym opiekują się muzealni ogrodnicy: Natalia Sitko (Dział Edukacji i Promocji) i Jakub Skucha (Dział Etnologii).
Wydarzenie wspierane przez program „Spójnik!”, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
data: 8 czerwca 2024 roku (sobota), o godz. 16.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
gościnie: Róża Jaros (Tyski Zakład Usług Komunalnych), Natalia Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie)
prowadzą: Agta Berger-Połomska i Jakub Skucha
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/pierwotnosc-korzenie/
kalendarz pozostałych spotkań ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”:
15 czerwca 2024 (sobota), godz. 16.00: Wzrost i kwitnienie! – końcowe prace w muzealnym ogrodzie i wypełnianie go treścią, dosadzanie roślin i ich pielęgnacja: warsztaty etnobotaniczne z Jakubem Skuchą (Dział Etnologii Muzeum Miejskiego w Tychach), który przybliży, co dają rosnące i kwitnące wokół nas rośliny oraz opowie o zastosowaniach przeróżnych ziół, o znaczeniu ich nazw, o roli w ludowej „magii”, medycynie i kulinariach. Odkrywanie nazw i zastosowania poszczególnych gatunków roślin, doświadczanie roślin wszystkimi zmysłami.
6 lipca 2024 (sobota), godz. 16.00 – spacer po okolicznych ważnych miejscach i terenach zielonych, czyli nasz ogródek w szerszym kontekście; pielęgnowanie ogródka
20 lipca 2024 (sobota), godz. 16.00 – wspólny piknik i tworzenie kapsuły czasu, podsumowanie
12 września 2024 (czwartek), godz. 18.00 – Ogródek po czasie
Natalia Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie) – absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; członkini Zespołu Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Jest przekonana, że to właśnie edukacja w każdej fazie rozwoju daje szansę na lepsze, zdrowsze i bardziej świadome życie. Z dziećmi i młodzieżą pracuje jako wychowawczyni kolonijna, edukatorka przyrodnicza i korepetytorka. Uwielbia wędrówkę, bycie w drodze, wieczory przy ognisku. Interesuje się przede wszystkim roślinami i ich powiązaniem z człowiekiem, a praca edukatorki daje jej ogromną radość i satysfakcję ze względu na kontakt z dziećmi ciekawymi świata i naturą jednocześnie.
Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice, na której czele stoi Agata Szymanek, artystka sztuk wizualnych, zajmuje się tematami społecznymi, pedagogicznymi, artystycznymi, kulturowymi, filozoficznymi, ekologicznymi i feministycznymi. Organizuje warsztaty i spotkania kulturalne, podczas których osoby uczestniczące w działaniach mogą kolektywnie się rozwijać.
Muzeum Miejskie w Tychach