Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Wyrusz w trasę po zagrożonych skarbach polskiej przyrody
Gdzie wybrać się na długi weekend? Greenpeace zaprasza w polskie Karpaty! Razem ze znanym podróżnikiem Łukaszem Superganem, fundacja przygotowała elektroniczny przewodnik po najdzikszych zakątkach polskich gór, które wciąż nie doczekały się właściwej ochrony. Przewodnik jest dostępny bezpłatnie na stronie przewodnikkarpacki.pl.
Jedenaście tras zaproponowanych w przewodniku prowadzi przez najdziksze pasma polskich Karpat, od Beskidu Żywieckiego, Gorców i Tatr na zachodzie, przez Pieniny i Beskid Niski, po Bieszczady oraz Pogórze Przemyskie na wschodzie. Zróżnicowane pod względem trudności i długości wycieczki wiodą przez mniej uczęszczane tereny, które często od lat “kandydują” do najwyższej formy ochrony przyrody – parku narodowego.
– Chcemy zabrać Państwa w podróż po mniej znanych, ale równie pięknych miejscach, co istniejące parki narodowe. Wiele dzikich masywów górskich i przepastnych dolin w polskich Karpatach niczym nie różni się pod względem bogactwa przyrody od sąsiadujących z nimi parków narodowych czy rezerwatów. To tylko względy polityczne zadecydowały o tym, że realną ochroną objęte jest tylko niecałe 4 proc. lasów polskich Karpat. Zasługujemy na zdecydowanie więcej – mówi Marek Józefiak, rzecznik i ekspert ds. polityki ekologicznej Greenpeace Polska.
Dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt Karpaty są najważniejszą ostoją w Polsce. Tylko w Karpatach można spotkać m.in. niedźwiedzie i żbiki, a w przypadku orłów przednich i rysi – żyje tu największa populacja w naszym kraju. To w Puszczy Karpackiej, pośród wiekowych buków, jodeł i świerków, te chronione zwierzęta znajdują spokój i odpowiednie miejsce do życia oraz wychowywania potomstwa.
– Mimo obietnic rządu o wyłączeniu z wycinek 20 proc. najcenniejszych lasów, w Karpatach nadal słychać ryk pił. Codziennie z górskich lasów wyjeżdżają setki ciężarówek pełnych ściętych drzew. Rząd musi przyspieszyć prace nad zapewnieniem właściwej ochrony dla Puszczy Karpackiej i innych cennych lasów w Polsce – dodaje Marek Józefiak z Greenpeace.
Przewodnik Karpacki czerpie z doświadczeń zebranych przez zespół Greenpeace i Łukasza Supergana w trakcie ubiegłorocznej wyprawy Pogotowie dla Karpat, która wiodła przez Karpaty od Rumunii do Polski. Łukasz Supergan – zna te góry jak własną kieszeń. W 2004 roku był autorem pierwszego samotnego przejścia całego łuku Karpat. W Przewodniku Karpackim zaproponował trasy o różnych stopniach trudności, których pokonanie zajmie od dwóch do siedmiu godzin.
Greenpeace Polska