Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Film „Poza widokiem, na skraju lasu” o kulisach pracy aktywistów śledczych jest dostępny w sieci
W środę w warszawskiej Kinotece odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Poza widokiem, na skraju lasu”. Opowiada on historię aktywistów śledczych Stowarzyszenia Otwarte Klatki, którzy ujawniają warunki panujące na fermach futrzarskich i walczą o wprowadzenie w Polsce zakazu takiej hodowli. Film jest już dostępny online – można go obejrzeć na stronie pozawidokiem.pl.
Film jest debiutem i rezultatem 3-letniej pracy reżyserki Nadiny Dobrowolskiej, która postanowiła towarzyszyć w codziennych działaniach trójce głównych bohaterów – Aleksowi, Angelice i Bognie. Stoją oni na pierwszej linii frontu w walce o życie ponad 3 milionów lisów, norek i jenotów, które co roku są zabijane na polskich fermach futrzarskich.
Jak przeczytać można w materiałach promocyjnych, film pokazuje zakulisowe działania aktywistycznej grupy śledczej, która od dekady eksponuje skalę niesprawiedliwości i cierpienia, jakie człowiek wyrządza zwierzętom. Ich cel jest jasny: doprowadzić do legislacyjnego zakazu hodowania zwierząt na futro w Polsce. Bogna, Aleks i Angelika na swojej drodze napotykają dwóch potężnych przeciwników: lobby futrzarskie oraz biurokrację. Jak wygląda praca aktywisty śledczego? Co jeszcze można zrobić, by wstrząsnąć decydentami i społeczeństwem? Zadanie jest trudne, a czas gra rolę. Każdy rok to kolejne stracone istnienia. „Poza widokiem” to poruszająca historia o uporze i walce o tych, którzy sami się nie obronią.
Premiera filmu odbyła się wczoraj w warszawskiej Kinotece. Wzięły w niej udział osoby wspierające działalność Stowarzyszenia Otwarte Klatki, m.in. Maja Ostaszewska, Julia Kamińska, Zuzanna Kołodziejczyk, Anna Wyszkoni, Sylwia Chutnik, Kasia i Jacek Sienkiewicz (Kwiat Jabłoni), Zofia Jastrzębska i Martin Lewandowski. Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja instalacji artystycznych Idy Karkoszki, Praktisa i Kasi Oleśkiewicz. Po projekcji filmu głos zabrali twórcy, a także bohaterowie dokumentu. Otwarte Klatki podkreślają, że ta nowa forma przekazu jest kolejną próbą zwrócenia uwagi społeczeństwa i decydentów na cierpienie zwierząt hodowanych na futra i niewydolny system kontroli ferm, a jednocześnie okazją do podzielenia się nadzieją i możliwością wspólnego działania na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro.
– Walczymy o zwierzęta cierpiące na fermach futrzarskich już bardzo długo, ale teraz chcemy sprawić, aby to była ostatnia kadencja Sejmu, w której legalne jest tak okrutne traktowanie zwierząt na ogromną skalę – mówi Bogna Wiltowska, Dyrektorka ds. Śledztw w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki i bohaterka filmu – W czerwcu posłanka Małgorzata Tracz ma złożyć w Sejmie projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futro w Polsce. To naprawdę najwyższy czas, żeby w końcu odesłać futra na śmietnik historii – dodaje.
Film nie epatuje okrucieństwem wobec zwierząt. Wątek ten jest obecny, jednak został przedstawiony w sposób minimalistyczny. Za reżyserię i kierownictwo produkcji odpowiedzialna była Nadina Dobrowolska, zdjęcia – Dagmara Kunecka, montaż – Maciej Nitka, dźwięk na planie i postprodukcję dźwięku – Krystian Lizak, kolor korekcję – Maciej Gryzełko, a konsultację artystyczną – Marcin Stich.
Film dostępny jest do obejrzenia bezpłatnie na stronie https://www.pozawidokiem.pl/.
Stowarzyszenie Otwarte Klatki