Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Niedenthal na otwarcie Galerii Rzeczna w Rybniku
Zdjęcia mistrza fotografii reportażowej Chrisa Niedenthala oraz rzeźby profesora Adolfa Ryszki będzie można oglądać już od 9 marca w nowo otwartej Galerii Sztuki Rzeczna.
W samym sercu Rybnika powstał nowoczesny pawilon, w którym będą organizowane wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii oraz spotkania tematyczne, zajęcia twórcze i szeroko pojęta stymulacja kulturalno-artystyczna. Tutaj, pod adresem Rzeczna 1, powstała nowa instytucja kultury: Galeria Sztuki Rzeczna – Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej.
– Jeszcze niedawno to miejsce było mało atrakcyjnym placem parkingowym z płyt betonowych – przypominaPiotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Szukaliśmy możliwości zagospodarowani tej przestrzeni i uporządkowania ruchu samochodowego – stąd parking wielopoziomowy. Chcieliśmy tu sprowadzić nowych mieszkańców – stąd pomysł na mieszkania TBS, ale chcieliśmy też stworzyć centralny punkt miasta, który by odsyłał do kultury, do pewnych wyższych wartości i służył nie tylko mieszkańcom Rybnika, ale całego regionu. Dziś te projekty są na finiszu – wkrótce wprowadzają się mieszkańcy TBS-u, a 9 marca otwieramy Galerię Sztuki Rzeczna, która z jednej strony ma być miejscem pokazywania sztuki wysokiej, z drugiej zaś – pawilonem służącym edukacji artystycznej młodych rybniczan. Dziś kwartał Rzeczna na dobre zmienił swoje oblicze – dodaje prezydent.
Celem Galerii Rzeczna jest prezentacja i promocja polskiej sztuki współczesnej, a przede wszystkim rodzimego malarstwa, rzeźby i fotografii – upowszechnianie ich sensu i wartości, z wykorzystaniem różnych metod i form. Budowanie kapitału ludzkiego wokół idei wywodzących się ze sztuki. Tworzenie platformy wymiany myśli pomiędzy artystkami i artystami a społeczeństwem. Wspieranie widoczności autorów i autorek oraz prezentacja i promocja tych wywodzących się z Rybnika.
– Przede wszystkim będziemy się starali dostarczać rzetelną edukację wizualną, opartą na najlepszych przykładach polskiego malarstwa, fotografii i rzeźby – przekonuje Nina Giba, kierowniczka Galerii Sztuki Rzeczna. – Chcemy to robić poprzez współpracę instytucjonalną z dużymi partnerami, takimi właśnie jak Dom Spotkań z Historią (wystawa Niedenthala) czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jesteśmy w trakcie zawierania szerokich partnerstw z uczelniami artystycznymi w całej Polsce. Będziemy starali się opierać nasz program artystyczny na uznanych autorytetach w danej dyscyplinach sztuki – dodaje.
Oficjalne otwarcie tej wyjątkowej przestrzeni odbędzie się 9 marca, o 19.00, a towarzyszyć mu będzie wernisaż dwóch wystaw: twórczość rzeźbiarza – prof. Adolfa Ryszki, urodzonego w Rybniku artysty, którego dzieła znane są na całym świecie oraz fotografie Chrisa Niedenthala, mistrza fotografii reportażowej.
– Prezentowana w galerii wystawa „Niedenthal”, poświęcona 50-leciu aktywności fotoreportera Chrisa Niedenthala, opowiada o tym, jak dochodziliśmy do wolności, o tym, że komunę zawdzięczmy Rosjanom – co szczególnie ważne ze względu na toczącą się za naszą granicą wojnę, ale też dlatego, że wciąż musimy sobie przypominać o wartościach demokratycznych. Nie ma lepszej formy do opowiadania o tym, niż fotografia, która w sposób autentyczny i dosłowny pokazuje jako świadek historii to, skąd się wzięliśmy – mówi Nina Giba.
Co ważne, Chris Niedenthal nie tylko otworzy wernisaż swojej wystawy w sobotni wieczór, ale też dzień później, w niedzielę 10 marca, będzie po niej osobiście oprowadzał.
Więcej o prezentowanych wystawach, a także o samym funkcjonowaniu galerii,
na stronie: Galeriarzeczna.pl
Urząd Miasta Rybnika