Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
To już ostatni moment na zgłoszenie się do EEC Startup Challenge
Prezentacja własnego pomysłu biznesowego lub zaprezentowanie działającej już młodej firmy w fazie rozwoju i zainteresowanie uczestników XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (7-9 maja 2024 r.) to główne powody, dla których warto zwrócić uwagę na konkurs EEC Startup Challenge 2024. Ponownie połączy on innowatorów z inwestorami, stwarzając tym pierwszym możliwości rozwinięcia skrzydeł na rynku. Zgłoszenia są przyjmowane do 28 lutego br. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach, po raz pierwszy będzie także możliwość zdobycia Nagrody Internautów.
EEC Startup Challenge od lat utrzymuje popularność, gromadząc osoby z pomysłami biznesowymi, które pragną zdobyć inwestora lub rozwijać już istniejące młode firmy na rynku (ich działalność nie może trwać dłużej niż 5 lat od pierwszej komercyjnej sprzedaży). Od początku projektu w 2016 roku do konkursu zgłoszono ponad tysiąc projektów, a 50 startupów otrzymało szansę na rozwój i nagrody.
Finaliści poprzednich edycji wydarzenia nie mają wątpliwości, że sukces w EEC Startup Challenge miał bardzo duże znaczenie dla rozwoju ich firm.
– Zdecydowanie to nam pomogło. W ramach nagrody z EEC pojechaliśmy do Dubaju, gdzie też zostaliśmy wyróżnieni. Podobna sztuka udała się nam w innych konkursach. Następnie w listopadzie odwiedziliśmy program „Pytanie na śniadanie”. To jest taki element, który dodał nam wiatru w żagle i pozwolił otwierać drzwi, które wcześniej pozostawały zamknięte – ocenia Filip Budny, szef startupu Magly, finalisty EEC Startup Challenge 2023, specjalizującego się w tworzeniu interaktywnych gier dla hoteli przy wykorzystaniu nowych technologii.
W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innego z zeszłorocznycch finalistów konkursu, spółki PayEye, zajmującej się rozwojem technologii płatności bezgotówkowych w oparciu o technologie biometryczne (np. rozpoznawanie twarzy, tęczówki oka czy odcisków palców). Spółka stworzyła ekosystem, na który składają się autorskie urządzenia płatnicze, aplikacja mobilna oraz algorytmy przetwarzające tęczówkę oraz twarz na wzorzec biometryczny. PayEye wdraża również system ekspresowych płatności w e-commerce.
– Dzięki EEC Startup Challenge zdobyliśmy cenne doświadczenie i wiedzę, które pomogły nam udoskonalić nasze usługi. Jako start-up mieliśmy możliwość dotarcia do nowych, potencjalnych kontrahentów oraz inwestorów, którzy niezmiennie wykazują zainteresowanie naszą innowacyjną usługą. Wygrana pozwoliła nam na inspirujące rozmowy oraz wymianę doświadczeń, za które jesteśmy bardzo zobowiązani – mówi Daniel Jarząb, prezes PayEye.
Innym z wyróżnionych w zeszłym roku laureatów został startup Inventmed wraz ze swoim projektem o nazwie Laserobaria – nowatorskim urządzeniem przyspieszającym leczenie trudno gojących się ran. Technologia umożliwia istotne ograniczenie liczby amputacji nóg u pacjentów między innymi z cukrzycą i miażdżycą. Spółka zabiega o refundowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia leczenia z zastosowaniem Laserobarii i planuje ekspansję urządzenia na rynkach zagranicznych.
Kolejnym z finalistów konkursu EEC Startup Challenge 2023 została spółka Foodsi. Startup stworzył aplikację, której celem jest walka z marnowaniem m.in. żywności. Istota działania polega na tym, że lokale, z którymi startup współpracuje, zamiast wyrzucać niewykorzystane produkty do kosza, oferują je w niższej cenie użytkownikom aplikacji.
Zeszłoroczne wyróżnienie zdobył także start-up Diagendo, który opracował test o nazwie EndoRNA. Jest to metoda polegająca na genetycznym badaniu umożliwiającym szybkie oraz bardzo skuteczne diagnozowanie endometriozy – częstej przewlekłej choroby układu rozrodczego kobiety. Szacuje się, że około 50 proc. wszystkich przypadków niepłodności żeńskiej jest spowodowanych właśnie endometriozą.
Uwagę jurorów zdobyła też aplikacja ParkCash, która wypłynęła już na międzynarodowe wody i znajduje nowe zastosowania. Firma dostosowuje parkingi biurowe, które po pandemii opustoszały i przestały być reglamentowanym dobrem, do wymogów pracy hybrydowej poprzez wprowadzenie systemu współdzielenia i rezerwacji miejsc parkingowych oraz mobilnego dostępu do bram i szlabanów.
– EEC Startup Challenge to realna szansa na spełnienie marzeń o innowacyjnym biznesie. Wystarczy spojrzeć na sukcesy zeszłorocznych finalistów, którzy dzięki konkursowi zdobyli nie tylko cenne doświadczenie, ale także inwestycje i wsparcie niezbędne do rozwoju swoich przedsięwzięć – mówiWojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich przyjmowane są zgłoszenia, spośród których na podstawie precyzyjnie zarysowanych kryteriów jury konkursowe wyselekcjonuje do drugiego etapu najlepsze pomysły w pięciu kategoriach branżowych: Modern Economy (przemysł, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo, robotyka, automatyzacja); Environment (ochrona środowiska, technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów); Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia); Business Processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR); Client & Lifestyle (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego). Do finału zakwalifikuje się najlepszych 15 startupów, które 8 maja 2024 r. zaprezentują swoje pomysły przed uczestnikami największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w zeszłym roku odwiedziło 11 000 osób. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas wieczornej gali drugiego dnia kongresu. Podczas tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda Internautów (zwycięski startup wyłoni głosowanie internetowe).
Tegoroczne głoszenia do EEC Startup Challenge przyjmowane są przez stronę:https://www.estartupdays.eu/pl/ do 28 lutego 2024 r.
Współgospodarzem konkursu jest Miasto Katowice.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, organizowany przez Grupę PTWP, od 2009 roku gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów czołowych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz polityków i ekspertów z kraju, Europy i świata.
Europejski Kongres Gospodarczy