Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Pellet z trawy – korzyści dla środowiska. Wspólny projekt Jaworzna i Uniwersytetu Śląskiego
Eksperymentalne wytwarzanie i wykorzystanie energetycznego pelletu z biomasy w Miejskim Centrum Kultury i Sportu było jednym z tematów wyjazdowego posiedzenia komisji środowiska i gospodarki wodnej, komisji ds. klimatu oraz komisji rolnictwa i terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego. W spotkaniu wziął udział Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz dyrektor MCKiS Sebastian Kuś, którzy kilka miesięcy wcześniej sygnowali porozumienie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, odnośnie realizacji tego nowatorskiego przedsięwzięcia.
Ideą tego projektu jest przetworzenie biomasy, czyli różnego typu odpadów zielonych, pochodzącej z obiektów administrowanych przez MCKiS na pellet, który następnie jest spalany w specjalnym piecu CO. Przez ostatnie miesiące naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracowali nie tylko nad opracowaniem optymalnego składu „jaworznickiego” pelletu, ale także badali, jakie gazy przedostają się do środowiska w procesie jego spalania i czy spełniają one normy środowiskowe.
– Ten projekt ma wiele korzyści – podkreśla prezydent Paweł Silbert. – Zagospodarowujemy odpady zielone, których w mieście mamy bardzo dużo, tworząc z nich ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne.
Projekt, innowacyjny na skalę kraju, spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony radnych, którzy nie tylko zapoznali się z wynikami badań, ale także mieli okazję obejrzeć jak wygląda proces produkcji. Dla wielu realizowane w naszym mieście przedsięwzięcie było dużym zaskoczeniem.
Naukowcy podkreślają, że wykorzystywanie trawy do produkcji pelletu służy środowisku.
– Zapobiega gniciu trawy na składowiskach odpadów, co jest szkodliwe dla środowiska. Bowiem podczas procesów gnilnych wytwarzają się takie groźne gazy jak np. metan. Tymczasem trawa, która zostaje ususzona, nie gnije, a siano może być surowcem energetycznym w obiegu zamkniętym – wyjaśniła radnym prof. Iwona Jelonek.
Urząd Miejski w Jaworznie