Gliwice: RE-cyklingujemy! Ten proces zaczyna się w domu

Wielkie zmiany zaczynają się od małych działań. Ochrona środowiska naturalnego to nie tylko głośne akcje dla aktywistów – każdy z nas codziennie ma szansę (i obowiązek!) zrobić coś dobrego dla planety. Ekologia jest sumą naszych codziennych wyborów, dlatego m.in. poprzez kampanię 3 × R chcemy edukować w zakresie zmniejszenia ilości odpadów i ich ponownego wykorzystania.

  • RE-dukujMY, czyli kupujmy z umiarem i nie produkujmy ton śmieci. 
  • RE-używajMY, czyli róbmy dobry (i długi!) użytek z tego, co już mamy. 
  • RE-cyklingujMY – jeśli wyrzucamy, segregujmy i przetwarzajmy, bo odpady to surowce!

Odpady to nie śmieci. To, co wrzucamy do kontenera, nie znika w cudowny sposób z powierzchni ziemi. Żeby produkowane przez nas odpady nie poszły na marne, trzeba – po pierwsze: mocno ograniczyć ich ilość, a po drugie: oddać je do RE-cyklingu, bo zdecydowana większość towarów kupowanych w sklepach jest wykonana z plastiku, szkła, papieru, aluminium lub innych metali.

Segregowanie to nie wyrzucanie

Bioodpady, papier, szkła, tworzywa sztuczne – nic z tej grupy nie powinno trafić do pojemnika na odpady zmieszane. To cenne surowce, które mogą jeszcze się przydać do ponownego wykorzystania lub jako źródło energii. Dlatego o segregacji trzeba pamiętać zawsze: w domu, pracy, szkole. Czy warto? Na 100%! Wszystkie frakcje odpadów w Gliwicach są odbierane przez inne śmieciarki, nie ma więc ryzyka, że pieczołowicie sortowane odpady się wymieszają.

Odpady biodegradowalne

  • Bioodpady mają duży potencjał – mogą być wykorzystywane jako surowiec do produkcji biogazu do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.
  • Odpady biodegradowalne to świetny pomysł na nawóz do roślin. Można założyć przydomowy kompostownik i samemu produkować ekonawóz. 
  • Można też dostarczyć odpady zielone do PSZOK-u przy ul. Rybnickiej, gdzie zostaną dobrze wykorzystane – Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów (PZO), korzystając z nowoczesnej kompostowni, wytworzy z nich Vita Granum Gliwice, polepszacz glebowy do użyźnienia ziemi.

Szkło

  • Zdecydowanie warto je segregować, bo, podobnie jak aluminium, szkło podlega recyklingowi w 100% i można je przetwarzać niezliczoną ilość razy.
  • Jedna szklana butelka wykorzystana ponownie to oszczędność energii potrzebna do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny. Małym wysiłkiem możesz zrobić dobrą robotę!

Papier

  • Ile makulatury trzeba, żeby uratować przed wycięciem jedno drzewo? Wystarczy 59 kilogramów. Nie śpimy, sortujemy – w ten sposób będziemy mogli cieszyć się zielenią!

Tworzywa sztuczne

  • Co można zrobić z 35 butelkami PET? Na przykład wyprodukować bluzę z polaru! Plastik może być przetwarzany na specjalistyczne lub sportowe ubrania, namioty, plecaki czy buty. Prawdziwy surowiec do zadań specjalnych!

Co zrobić z elektrośmieciami?

Pod żadnym pozorem nie można wrzucać ich do kontenera! Kupując nowy sprzęt elektryczny lub elektroniczny, stary można oddać do sklepu, a ten ma obowiązek go przyjąć. Bezpieczne pozbywanie się elektrośmieci ułatwiają cykliczne, miejskie zbiórki organizowane w różnych dzielnicach Gliwic (harmonogram na segreguj.gliwice.eu). 

Elektrośmieci muszą trafić na RE-cykling. Szkoda byłoby tracić miedź, złoto czy inne rzadko spotykane metale – nie wiadomo, kiedy dostępne złoża całkowicie się wyczerpią!

Kierunek: PSZOK

Przez cały rok mieszkańcy miasta mogą przywozić odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy PZO przy ulicy Rybnickiej 199B. PSZOK jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 18.00 i w soboty między godz. 8.00 a 14.00. Można (a nawet trzeba!) zostawić tam m.in. szkodliwe dla środowiska naturalnego chemikalia (w tym kwasy, odczynniki fotograficzne, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, odpady zawierające rtęć, oleje i tłuszcze, farby, tusze, kleje, detergenty, filtry olejowe). PSZOK przyjmuje także odpady zielone, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe, zużyte opony i sprzęt elektryczny oraz elektroniczny. Ponadto w tej samej lokalizacji działa też punkt Drugie Życie Rzeczy, który przyjmuje niektóre inne przedmioty i sprzęty – można tam zostawić to, co nam się już nie przyda, ale może przydać się komuś innemu, np. zabawki, rowery lub meble. Więcej na ten temat na pzogliwice.pl

Gliwice są ekoświadome i myślą o zielonej przyszłości! W 2023 roku gliwicki samorząd realizuje kampanię edukacyjną 3 × R: RE-dukcja, RE-użycie, RE-cykling. To najważniejsza zasada świadomej konsumpcji. Przez cały rok informujemy o tym, jak małymi krokami osiągnąć wielki skutek.

UM Gliwice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.