Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Mieszkańcy Trzebini z odszkodowaniami po zniszczeniach, jakie spowodowały zapadliska. „Środki finansowe zostały już przekazane”
Mieszkańcy Trzebini mogą częściowo odetchnąć z ulgą, bo choć problem z zapadliskami na terenie ich miejscowości wciąż istnieje, to przynajmniej udało się załatwić kwestię odszkodowań. Z niektórym mieszkańcami zawarto już ugody na wypłatę pieniędzy. „Środki finansowe zostały już przekazane”, informuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Ale to nie koniec.
Nadal wielu mieszkańców Trzebini walczy o odszkodowania. Do tej pory ugody podpisano z dziewięcioma osobami, a sprawa dotyczy nagrobków uszkodzonych wskutek zapadliska na cmentarzu parafialnym w Trzebini, które powstało 20 września 2022 roku. „W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania”, zapewnia Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK. Niedawno w Trzebini pojawił się także Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, który mówił o najbliższych planach. Podsumowywał prowadzone działania i wyliczał możliwości „zagospodarowania terenów pod nowe funkcje”. Wśród uczestników spotkania znaleźli się również wojewoda małopolski Łukasz Kmita, poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik oraz przedstawiciele gminy Trzebinia, Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
„Rozmowy skupiały się w głównej mierze na możliwościach pozyskania i zagospodarowania terenów pod funkcje, które utraciły obszary znajdujące się w strefie wpływu płytkiej eksploatacji kopalni „Siersza”. Ustalono, że w najbliższych tygodniach gmina wskaże grunty, gdzie przeniesione zostaną ogródki działkowe z części wyłączonej z użytkowania oraz stadion sportowy. Dotychczasowy obiekt o charakterze rekreacyjnym znajduje się bowiem na terenie zagrożonym. Uzgodniono, że zorganizowane zostanie również spotkanie ministra Marka Wesołego z mieszkańcami Trzebini. Podczas spotkania minister wskazywał na ograniczenia czasowe wynikające z procesów legislacyjnych, które dotyczą spółki i gminy”, podaje Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Co ciekawe, niezależnie od podejmowanych działań SRK zadeklarowała przekazanie gminie nieodpłatnie, w ramach darowizny, działek zlokalizowanych w rejonie ul. Płockiej o łącznej powierzchni ponad 32 tys. m2. Dodatkowo SRK chce nabyć od gminy w ramach zamiany działkę, gdzie zlokalizowana jest nieczynna część ogródków działkowych, oferując jako nieruchomość zamienną działkę o powierzchni 15.586 m2 położoną poza strefą zagrożenia deformacjami nieciągłymi terenu w rejonie ul. Płockiej.
„Po spotkaniu w Urzędzie Miasta w Trzebini uczestnicy wybrali się na wizję lokalną w terenie, podczas której obejrzano działki, które SRK przekaże gminie, działkę Lasów Państwowych, gdzie burmistrz proponuje odtworzenie ogródków działkowych, a także tereny nieużytków, które mogłyby zostać zaadaptowane pod nowe funkcje”, informuje Mariusz Tomalik.
Prace nad zabezpieczeniem zapadlisk i zapobieganiu im w Trzebini nadal trwają.