Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Film „Moja misja” został wybrany do finałowej selekcji festiwalu Swedish Film Festival
Film dokumentalny Moja misja w reżyserii Marka Lyszczyny został wybrany do finałowej selekcji festiwalu Swedish Film Festiwal w Sztokholmie.
Dokument, którego premierowe pokazy odbyły się w maju i w czerwcu w Łodzi i w Katowicach przybliża historię Marceli Szumisławskiej-Bengtsson – pierwszej Polki, która została księdzem Kościoła Szwecji. Jej losy stały się kanwą do szerszej dyskusji na temat kapłaństwa kobiet we współczesnym świecie z perspektywy różnych wyznań.
Moja misja została nominowana do nagrody w kategorii najlepszy film dokumentalny. Wyniki festiwalu poznamy 14 sierpnia. Od pandemii koronawirusa festiwal odbywa się zarówno w formule stacjonarnej jak i formule online.
Marek Lyszczyna: mam nadzieję, że sukces naszego filmu na międzynarodowym festiwalu ułatwi także jego dystrybucję w Polsce, dzięki czemu dotrzemy z naszą historią do kolejnych widzów. Selekcja do dużego szwedzkiego festiwalu otwiera nam także drogę do kolejnych festiwali, na które chcemy wysłać nasz film.
Moja Misja
Film dokumentalny, 2023
Czas trwania: 23:05
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=TG9ckgGs8d8
Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Realizacja: Waran Flow
Reżyseria: Marek Lyszczyna
Zdjęcia: Mateusz Jazowski
Dźwięk i ilustracja muzyczna: Szymon Padoł „5cet”
Montaż: Marek Kasperek
Organizacja Produkcji: Bartosz Norman
Zdjęcia zrealizowano w okresie listopad-grudzień 2022 m.in. w Katowicach, Gliwicach, Ängelholm (Skania, Szwecja)
Plot: Marcela Szumisławska-Bengtsson to pierwsza Polka poza granicami RP wyświęcona na urząd kapłana. W 2022 roku została wyświęcona w Lund na księdza Kościoła Szwecji. Pracuje obecnie w parafii w Ängelholm.
W filmie wystąpili m.in.: dr Małgorzata Tkacz-Janik, ks. dr Przemysław Sawa, ks. pastor Piotr Uciński, ks. pastor Frederik Höggren, proboszcz parafii w Ängelholm, Per-Arne Håkansson, poseł do szwedzkiego parlamentu, członek Rady Nordyckiej.
Film porusza kwestie kapłaństwa kobiet z perspektywy różnych tradycji chrześcijańskich: Kościoła Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Szwecji. W dokumencie została ukazana także perspektywa społeczna tego zagadnienia oraz osobista, przedstawiona przez główną bohaterkę.