Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Co czwarty Polak uważa, że sytuacja mieszkaniowa to jeden z najważniejszych problemów życiowych

Potrzebne mieszkania dostępne cenowo! Sytuacja mieszkaniowa to jeden z najważniejszych problemów życiowych. Tak twierdzi co czwarta osoba mieszkająca w Polsce.

Problemy mieszkaniowe to jedne z najpoważniejszych dzisiejszych wyzwań dla Polek i Polaków. Poza inflacją i niskimi zarobkami oraz niesprawnym systemem ochrony zdrowia to właśnie brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe są najczęściej wskazywanymi problemami – tak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Fundacji Habitat for Humanity Poland. 

Co więcej – sytuacja ta jeszcze się pogarsza. Rosną koszty utrzymania mieszkania (dotyczy to 76% osób badanych), nie widać również perspektyw na poprawę tej sytuacji. Należy zwrócić również uwagę na rosnący odsetek osób, które nie są w stanie w odpowiedni sposób ogrzać mieszkania. Ten problem na przestrzeni lat stawał się coraz poważniejszy i obecnie jest drugim najczęściej wskazywanym problemem mieszkaniowym.

Dla Fundacji Habitat for Humanity Poland to okazja  na publiczne zwrócenie uwagi na kwestie, które dotykają osobiście tak wielu osób.

W obliczu ogromnych potrzeb należy zwrócić uwagę na konieczność wprowadzania nowych rozwiązań zwłaszcza w obszarze najmu społecznego, np. społecznych agencji najmu – podkreśla Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat for Humanity Poland. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że większość osób rozważyłaby wynajem mieszkania zamiast decyzji o kupnie własnej nieruchomości, gdyby stawka czynszu była znacząco niższa niż wysokość raty kredytu hipotecznego. Poparcie znajduje też finansowanie ze środków publicznych budownictwa mieszkań na wynajem – zarówno dostępnych dla wszystkich osób zainteresowanych i z możliwością wykupu, jak i takich o obniżonym czynszu dla osób o niższych dochodach bez możliwości wykupu. 

Rezultaty przeprowadzonych przez Fundację badań wpisują się w dostrzegany w Polsce kryzys mieszkaniowy. Fundacja Habitat for Humanity Poland od lat nie tylko promuje rozwiązania systemowe w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej, lecz także jest na pierwszej linii i wspiera osoby zmagające się z trudnościami – dodaje Katarzyna Przybylska.

Zachęcamy do lektury całego raportu.

Fundacja Habitat for Humanity Poland

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.