Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Wisła: Happening ekologiczny Liceum „Stalmacha”
„Zainwestuj w naszą Planetę – zmiana zaczyna się od działania” – pod takim hasłem odbył się tegoroczny happening ekologiczny, organizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. P. Stalmacha w Wiśle. Przy współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle, w środę 21 czerwca 2023, młodzież wiślańskiego Liceum oraz wiślańskich szkół podstawowych mogła uczestniczyć w pokazach, warsztatach oraz prelekcjach, których głównym tematem były zagadnienia związane z wodą.
Uczniowie, wspólnie z p. Dominiką Cieślar z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, poznawała, jaki „ślad wodny” pozostawia każdy z nas podczas codziennych działań.
Martyna Biber oraz Mateusz Woźniak z Nadleśnictwa Wisła podczas warsztatów poruszyli tematy występowania wód gruntowych i powierzchniowych w korelacji z obszarami leśnymi.
Łukasz Jasek z firmy Green-Square w fantastyczny sposób przedstawił ideę tworzenia ekologicznych stawów kąpielowych, będących połączeniem tradycyjnego stawu czy też oczka wodnego z basenem.
Z aranżacją podwodnych ogrodów zapoznał nas mistrz Polski w aquascapingu Marcin Zając. Aquascaping to odtwarzanie pięknych krajobrazów z natury i przenoszenie ich w odpowiedniej skali do świata podwodnego.
Woda jest ważnym elementem relaksacyjnym i odprężającym, dlatego wspólnie z p. Mają Majewską młodzież wykonywała shoty do kąpieli.
Woda, nawet ta pozornie spokojna, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpieczeństwa. O bezpiecznym zachowaniu nad wodą rozmawiał z młodzieżą p. Tomasz Probosz z wiślańskiej policji.
Martyna i Amelia Pawełek zapoznały uczniów z preparowaniem i grawerowaniem skamieniałości, aby wydobyć z nich piękno ukryte pod warstwą osadów i skał. Młodzież mogła również obejrzeć ciekawą ekspozycję skamieniałości, których powstanie jest ściśle powiązane ze środowiskiem wodnym, przygotowaną przez p. Krzysztofa Gańczarczyka.
Nad organizacją happeningu czuwały panie nauczycielki: Edyta Cieślar i Aneta Słowiena-Jurczok.
UM Wisła