Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
UE: Posłowie za planem dostarczenia większej ilości amunicji Ukrainie
W czwartek Parlament poparł projekt ustawy zwiększającej europejską produkcję amunicji i pocisków rakietowych.
Akt o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP) ma na celu przyspieszenie dostaw amunicji i pocisków na Ukrainę oraz pomoc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich arsenałów. Poprzez wprowadzenie ukierunkowanych środków, w tym 500 mln euro finansowania, ASAP ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych UE, aby zaradzić obecnemu niedoborowi amunicji, pocisków i ich komponentów.
Komisja Europejska będzie identyfikować, mapować i stale monitorować dostępność tych produktów obronnych, ich komponentów i odpowiednich surowców. Wniosek ustanawia mechanizmy, zasady i tymczasowe przepisy w celu zapewnienia terminowej i trwałej dostępności tych produktów obronnych dla ich nabywców w Unii Europejskiej.
Skuteczność tego rozporządzenia zostanie oceniona do połowy 2024 roku, z uwzględnieniem zmian w sferze bezpieczeństwa. Na podstawie wyników można rozważyć rozszerzenie tych środków i przydzielenie dodatkowego budżetu.
Komisja Europejska przedstawiła przepisy dotyczące ASAP 3 maja 2023 r., a posłowie do PE zgodzili się w tym samym miesiącu na uruchomienie pilnej procedury Parlamentu, aby przyspieszyć zatwierdzenie ustawy w celu przyjęcia jej podczas lipcowej sesji.
Przewodzący negocjatorom PE CristianCristian Bușoi Bușoi (EPP, RO), powiedział:
„Dzisiejsza decyzja stanowi znaczący krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa i obrony naszej Unii, a w szczególności naszego niezłomnego wsparcia dla Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji. Zwiększy to naszą zdolność do reagowania na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. To zwycięstwo Europy i naszego zbiorowego bezpieczeństwa. Parlament jest teraz gotowy do negocjacji z Radą i mamy nadzieję na jak najszybsze osiągnięcie porozumienia”.
Kolejne kroki
Tekst przyjęto 446 głosami do 67, przy 12 głosach wstrzymujących się. Posłowie rozpoczną teraz negocjacje z Radą w celu osiągnięcia porozumienia politycznego, nad którym posłowie zagłosują na sesji plenarnej w lipcu.
Równolegle posłowie pracują nad europejskim wzmocnieniem przemysłu obronnego poprzez wspólny akt prawny dotyczący zamówień (EDIRPA), aby wesprzeć współpracę między państwami członkowskimi na etapie zamówień obronnych w celu wypełnienia najpilniejszych i najbardziej krytycznych niedoborów.
Parlament Europejski